Ովքեր են միջնորդել, որպեսզի գործող նախարարները շարունակեն պաշտոնավարել
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի նշանակումից հետո լուրեր տարածվեցին, թե նրան խոստացել են, որ նոր կառավարության ձևավորման հարցում լիարժեք ազատ է լինելու, բացառությամբ ՀՀ ԱԳ և պաշտպանության նախարարների։ Մնացածին ինքն է ընտրելու։ Հետո պարզվեց, որ Դաշնակցության նախարարներն անձեռնմխելի են։
«Ժողովուրդին» հայտնի է դարձել, որ օրերս Ռուսաստանի հայազգի օլիգարխ Սամվել Կարապետյանը ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի պաշտոնակատար Գագիկ Բեգլարյանի համար է միջնորդել, որպեսզի նա վերանշանակվի։  Ռիտա Սարգսյանը ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Պողոսյանի համար է միջնորդել։ Նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ հրաժարականից առաջ դրել է, որ մինչև 2017-ի ապրիլի 2-ի ԱԺ ընտրությունները ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին և կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին «ձեռք չտան»։
Գործնականում Կարեն Կարապետյանն «ազատություն» ունի առայժմ միայն իր խորհրդականների և օգնականների ընտրության հարցում։

«Жоховурд»: Действующие министры продолжают работать по чьей-то протекции …
После назначения Карена Карапетяна премьер-министром Армении муссировались слухи о том, что ему обещали предоставить полную свободу в вопросе формирования нового правительства, за исключением министра обороны и министра иностранных дел Армении. Затем выяснилось, что неприкасаемыми являются также министры от АРФ «Дашнакцутюн», пишет газета «Жоховурд».
Как стало известно изданию, на днях российский олигарх Самвел Карапетян оказал протекцию исполняющему обязанности министра транспорта и связи Гагику Бегларяну, с тем чтобы он остался на занимаемой должности. Рита Саркисян просила за министра культуры Асмик Погосян. Экс-премьер Овик Абраамян до отставки настоял на том, что министра юстиции Арпине Ованнисян и министра-руководителя аппарата правительства Давида Арутюняна "не трогали" до парламентских выборов 2 апреля 2017 года.
По сути, на деле Карен Карапетян "имеет свободу" только в вопросе выбора своих советников и помощников», - отмечает газета.