«Եվրատեսիլ-2017»-ի բացումը տեղի կունենա Սոֆիայի տաճարի տարածքում
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի բացման արարողությունը, որն անցկացվելու է Կիևում 2017 թվականի գարնանը, տեղի կունենա «Սոֆիա Կիևսկայա» ազգային արգելոցի համալիրի տարածքում, հայտնում է «Интерфакс»-ը: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է Եվրոպական հեռարձակողների միության, Ուկրաինայի ազգային հեռուստաընկերության, Կիևի քաղաքային պետական վարչակազմի (ԿՔՊՎ) ներկայացուցիչների, նաև Ստոկհոլմի ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպման ժամանակ:
Փառատոնի բացման արարողության բաղկացուցիչ մասը «Կարմիր ուղեգորգն» Է (Red Carpet), որտեղ հավաքվում են մրցույթի մասնակից բոլոր երկրների պատվիրակությունները. ներկա կլինեն մամուլը և երկրպագուները: «2017 թվականի գարնանը Կիևում RedCarpet-ի անցկացումը պլանավորված Է Սոֆիայի հրապարակում:
Այդտեղից կարմիր ուղեգորգը տանելու է դեպի բացման արարողության անցկացման վայր՝ Սոֆյա Կիևսկայայի համալիրի տարածք»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Եվրատեսիլի» բացման բուն արարողությունը, որն անցկացվում Է եզրափակիչ շոուի բացումից վեց օր առաջ, նախատեսվում է անցկացնել Սոֆիայի տաճարի տարածքում, քանի որ այն հայտնի է նրանով, որ ներառված Է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում:
Կիևը պատրաստ է «Եվրատեսիլի» նախապատրաստման և  անցկացման համար ծախսել 1,2 մլրդ գրիվնա (մոտ 45 մլն դոլար):
Ուկրաինան «Եվրատեսիլ-2017»-ի անցկացման վայրն է դարձել 2016 թվականի մայիսին Շվեդիայում երգչուհի Ջամալայի տարած հաղթանակից հետո

Церемония открытия «Евровидения-2017» пройдет на территории Софийского собора
Церемония открытия песенного конкурса «Евровидение», который пройдет в Киеве весной 2017 года, пройдет на территории комплекса национального заповедника «София Киевская», передает «Интерфакс». Соответствующее решение было принято на рабочей встрече представителей Европейского вещательного союза, Национальной телекомпании Украины, Киевской городской государственной администрации , а также представителей Стокгольма, где Евровидение проходило в 2016 году.
Частью церемонии открытия фестиваля является «Красная дорожка» (Red Carpet), где собираются делегации всех стран-участниц конкурса,  будет присутствовать пресса и фанаты. «Проведение RedCarpet в Киеве весной 2017-й запланировано на Софийской площади.
Оттуда красная дорожка будет вести к месту проведение церемонии открытия - территории комплекса Софии Киевской», - говорится в сообщении.
Саму же церемония открытия Евровидения, которая проводится за 6 дней до открытия финального шоу, планируется провести на территории Софийского собора, поскольку он известен тем, что внесен в перечень Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Киев готов потратить на подготовку и проведение «Евровидения» 1,2 млрд грн (около $45 млн).
Украина стала местом проведения «Евровидения-2017» после победы певицы Джамалы в мае 2016 года в Швеции.