Օլանդը պատրաստակամ է Փարիզում հյուրընկալել հանդիպում` ԼՂ հարցի կարգավորման գործընթացն ի մի բերելու համար
Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում օտարերկրյա պետությունների ղեկավարներից, միջազգային կազմակերպությունների, պետական և հասարակական հատվածի, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներից, անհատներից:
Տոնի առթիվ նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային տոնի առթիվ հաճույքով Ձեզ, ինչպես նաև ողջ հայ ժողովրդին եմ հղում երջանկության, բարեկեցության և հաջողության մաղթանքներս:
Հայաստանը կարող է հպարտանալ անկախությունից ի վեր հաճախ դժվար իրավիճակում և տարածաշրջանային շրջակա միջավայրում, 25 տարիների իր անցած ճանապարհով: Գիտեմ, որ հայ ժողովուրդն ի զորու կլինի շարունակելու կայունությանը, ժողովրդավարությանը և զարգացմանն ուղղված իր մեծ ջանքերը:
Ինչպես գիտեք, ինձ հոգեհարազատ են պատմության մեջ արմատավորված մեր հարաբերությունները: Վստահ եղեք, պարոն Նախագահ, որ ջատագովն եմ լինելու էլ ավելի ամրապնդելու մեր երկու երկրները միավորող ցանկացած կապ:
Վերջում թույլ տվեք վերահաստատել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցված, արդար և կայուն կարգավորմանն ուղղված իմ հանձնառությունը: Ինչպես առիթ ունեցա Ձեզ ասելու հուլիսի 9-ին Վարշավայում մեր հանդիպման ժամանակ` պատրաստակամ եմ Փարիզում հյուրընկալել հանդիպում` ընթացքի մեջ գտնվող գործընթացն ի մի բերելու և չափազանց երկարատև այս հակամարտության առաջխաղացման միջոցառումները քննարկելու համար», - ասված է Ֆրանսիայի նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Олланд готов принять в Париже встречу для обобщения процесса урегулирования карабахского конфликта
По случаю 25-летней годовщины Независимости Республики Армения президент Серж Саргсян получает поздравительные послания от руководителей зарубежных государств, международных организаций, представителей государственного и общественного сектора, духовных сановников, частных лиц, сообщает пресс-служба главы государства.
В связи с праздником президенту Сержу Саргсяну поздравительное послание адресовал президент Французской Республики Франсуа Олланд.
«Господин Президент,
По случаю национального праздника Республики Армения с удовольствием направляю Вам, также как и всему армянскому народу свои пожелания счастья, благополучия и успеха.
Армения может гордиться пройденным за 25 лет путём, часто в трудных ситуациях и в сложной региональной среде. Знаю, что армянский народ в состоянии продолжить свои огромные усилия, направленные на стабильность, демократию и развитие.
Как знаете, мне духовно близки наши укоренившиеся в истории отношения. Будьте уверены, господин Президент, что я буду сторонником укрепления любой связи, объединяющей наши две страны.
В конце позвольте подтвердить мою приверженность, направленную на справедливое и стабильное урегулирование посредством переговоров Нагорно-Карабахского конфликта. Как я имел повод Вам говорить 9 июля в Варшаве во время нашей встречи, готов принять в Париже встречу для обобщения находящегося в течении процесса и обсуждения мер по продвижению вперёд этого чрезвычайно долго длящегося конфликта», - сказано в поздравительном послании президента Франции.