Դատարկաբանություն են խոսակցությունները, թե ցուցադրված զինատեսակները պատկանում են ռուսական ռազմաբազային. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
21/09/2016 13:56
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը հիմարություն է համարում բոլոր այն խոսակցությունները, թե Հանրապետության Հրապարակում Անկախության տոնին նվիրված զորահանդեսին ցուցադրված զինտեխնիկան հայկական Զինված ուժերինը չէ և բերվել է հրապարակ միայն ցուցադրման համար:
«Միանշանակ պարզ է, որ հայկական Զինված ուժերի ենթակայության տակ գտնվող զինատեսակները, այն բոլորը, որոնք ցուցադրվել են այսօր ռազմական շքերթի ժամանակ, ունեն հիմնական մեկ նպատակ՝ ապահովել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետը:
«Իհարկե, հասկանալի է, որ նախանձը, վախը կամ այդ վախը հաղթահարելու ինքնախաբեական մեթոդներով են ադրբեջանցիները նման տեղեկություններ տարածում», - նկատեց նա:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով՝ ակնհայտ է, որ հայկական զինված ուժերն այսօր համալրված են «Սմերչ», «Իսկանդեր» համակարգերով, С-300 հակաօդային պաշտպանության միջոցներով և ժամանակակից այլ զինատեսակներով:
Քաղաքագետն ասաց նաև, որ С-300 հակաօդային պաշտպանության միջոցները հայկական կողմը վաղուց ուներ, սակայն դրանք այսօր առաջին անգամ ցուցադրվեցին. «Որևէ տեղ նշված չէ, որ դրանք միասնական հակաօդային պաշտպանության շրջանակներում ստացված զինատեսակներ են: Դրանք բոլորը Հայկական բանակինն ու Զինված ուժերինն են, հետևաբար դատարկաբանություն են, և լուրջ վերաբերվել չարժե խոսակցություններին, թե դրանց պատկանում են ռուսական ռազմաբազային»:

Политолог: Разговоры о том, что представленная на параде военная техника не является собственностью армянских ВС - глупость
21/09/2016 14:37
Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает глупостью все разговоры о том, что представленная на параде по случаю 25-летия независимости Армении военная техника не является собственностью армянских Вооруженных сил и была доставлена на площадь Республики только для демонстрации.
«Совершенно ясно, что находящаяся в распоряжении армянских Вооруженных сил военная техника, которая сегодня была продемонстрирована во время военного парада, имеет, в основном, одну цель – обеспечить безопасность Республики Армения и Республики Арцах», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог.
«Конечно, понятно, что азербайджанцы распространяют подобные сведения для самообмана, чтобы преодолеть свою зависть и страх», - отметил он.
По словам Гранта Мелик-Шахназаряна, очевидно, что Вооруженные силы Армении сегодня оснащены оперативно-тактическими комплексами «Искандер», реактивными системами залпового огня «Смерч», комплексами С-300 и другими современными видами вооружений.
Политолог также заявил, что армянская сторона давно имела системы противовоздушной обороны С-300, но сегодня они были продемонстрированы впервые. «Нигде не отмечается, что эти вооружения получены в рамках единой системы противовоздушной обороны. Вся эта техника является собственностью Армянской армии и Вооруженных сил, следовательно, разговоры о том, что она принадлежит российской военной базе, – пустословие, и к ним не следует относиться серьезно», - подчеркнул эксперт.