Զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրված զինտեխնիկան փաստում է, որ Հայաստանը և Արցախը անպաշտպան չեն. Ստյոպա Սաֆարյան
21/09/2016 13:18
Անկախության 25-ամյակին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ ցուցադրված զինտեխնիկան պարունակում էր ուղերձներ՝ ուղղված ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին լսարանին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտ»ի տնօրեն, քաղաքական վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Ես կարծում եմ, որ զորահանդեսն առաջին հերթին սեփական հասարակությանն ուղղված մեսիջ է, բայց ոչ պակաս չափով կարևոր է նաև հակառակորդի համար: Նորագույն զինատեսակների ցուցադրությունը արդեն իսկ լուրջ ուղերձ է, որ Հայաստանը և Արցախը անպաշտպան չեն, կան լուրջ զինատեսակներ, որոնք չեն օգտագործվել, բայց կարող են օգտագործվել, եթե հակառակորդը սահմանները գերազանցի», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Սաֆարյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ ադրբեջանական մամուլն արդեն մանիպուլյացիայի է դիմում՝ պնդելով, որ այս զենքերը ռուսական ռազմաբազայինն են կամ դրանք կարող են օգտագործվել միայն ՌԴ թույլտվությամբ:
Ս.Սաֆարյանի կարծիքով՝ մեր ղեկավարությունն այս առիթը պետք է օգտագործի և ուշադրություն դարձնի անպատասխան մնացած այն հարցերին, թե ինչ հանգամանքներում և ինչ պայմաններում հայկական կողմը կարող է օգտագործել ցուցադրված տեխնիկան:

Степан Сафарян: Представленная на параде военная техника свидетельствует, что Армения и Карабах защищены
21/09/2016 13:46
Представленная на параде по случаю 25-летия независимости Армении военная техника – своеобразный месседж, адресованный как внешней, так и внутренней аудитории, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am руководитель Армянского института по международным вопросам и безопасности, политолог Степан Сафарян.
«Я считаю, что военный парад – это месседж, который в первую очередь адресован армянской общественности, но не в меньшей степени важен также для противника. Показ новейшей техники уже серьезное послание о том, что Армения и Арцах не беззащитны, в распоряжении ВС Армении находятся серьезные виды вооружений, которые не были использованы, но могут быть, если противник перейдет границы», - отметил С.Сафарян в беседе с корреспондентом Aysor.am.
Он подчеркнул, что азербайджанские СМИ уже прибегают к манипуляциям, утверждая, что вся эта военная техника принадлежит российской военной базе или может быть использована только с разрешения РФ.
По мнению С.Сафаряна, армянское руководство должно использовать этот повод и обратить внимание на все еще остающиеся без ответа вопросы, в каких обстоятельствах и при каких условиях может применяться вся продемонстрированная техника.