Ոչ Աղդամի շրջան կա, ոչ՝ Աղդամ. Բաբայանն արձագանքում է Բաքվի հայտարարությանը
Ադրբեջանի պահվածքը քաղաքական կրկես է, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանն՝ անդրադառնալով Արցախում այս օրերին, իբրև թե, անցկացվող զորավարժությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի հայտարարությանը:
«Աղդամին սահմանակից շրջաններում երևում է փոշի, որն անցկացվող զորավարժությունների ժամանակ հրետանային կրակի ու տեխնիկայի տեղաշարժի հետևանք է», - ինչպես հաղորդում է Interfax.az-ն, այս մասին ասված է Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ անդամ երկրներին ուղղված հայտարարության մեջ:
«Նախ ոչ Աղդամի շրջան կա, ոչ Աղդամ քաղաք: Դա մեկ: Երկրորդը՝ շատ տարօրինակ է, երբ որ ադրբեջանական կողմը նման դիմումներ է ուղղում: Պարզապես չգիտենք՝ սա քաղաքական կրկե՞ս է, թե՞ ինչ: Մի երկիր, որը սանձազերծել է պատերազմ ապրիլ ամսին, խախտել է բոլոր միջազգային նորմերը, կոնվենցիաները, փաստաթղթերը՝ հիմա մեղադրում է Արցախին Մինսկի խմբի գործընթացին վնաս հասցնելու մեջ: Սա ծիծաղելի է», - ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա նշեց՝ սա ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ մենք գործ ունենք ոչ ադեկվատ հարևանի հետ:
«Ադրբեջանը ոչ միայն խոչընդոտում է խաղաղ գործընթացը, այլև՝ ցինիզմ է դրսևորում: Ադրբեջանն ընդհանրապես իրավունք չունի որևէ մեկին մեղադրել ինչ-որ բանում, քանի որ ֆաշիստական պետություն է, որը սանձազերծել է ապրիլյան պատերազմն ու հերոսացնում է ինչ-որ տականքների, որոնք գլխատում են մարդկանց», - ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը:

Нет ни Агдамского района, ни города Агдам – Давид Бабаян ответил на заявление Баку
Поведение Азербайджана – это политический цирк, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя заявления Азербайджана о якобы проводимых в эти дни в Арцахе военных учениях.
«В Агдамском районе, с расположенных в прифронтовой зоне населенных пунктов отчетливо наблюдается пыль, поднимаемая в результате производимых во время учений артиллерийских выстрелов и движения техники», - об этом, как передает Interfax.az, говорится в заявлении Азербайджана, адресованном странам-членам ОБСЕ.
«Во-первых, нет ни Агдамского района, ни города Агдам. Во-вторых, очень странно, когда азербайджанская сторона выступает с подобными заявлениями. Просто не знаешь, это политический цирк или что? Страна, которая разнуздала в апреле войну, нарушила все международные нормы, конвенции и документы, обвиняет сейчас Арцах в нанесении вреда переговорному процессу МГ ОБСЕ. Это просто смешно», - сказал Давид Бабаян.
Он отметил, что это в очередной раз доказывает, что мы имеем дело с неадекватным соседом.
«Азербайджан не только препятствует мирному процессу, но и проявляет цинизм. Азербайджан вообще не имеет права кого-то в чем-то обвинять, поскольку является фашистским государством, которое разнуздало апрельскую войну и героизирует каких-то подонков, обезглавливливающих людей», - заявил пресс-секретарь президента НКР.