ԱՄՆ Պետդեպ. Վաշինգտոնն աջակցում է Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային կարգավորմանը
Միացյալ Նահանգներն աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորմանը: Ինչպես հայտնում է «Интерфакс»-ն, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլիզաբեթ Թրյուդոն:
«Մենք շարունակում ենք ակտիվորեն աշխատել կողմերի հետ: Ինչպես գիտեք, մենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր ենք: Հակամարտության նկատմամբ մեր երկարաժամկետ դիրքորոշումը, որը կիսում են Մինսկի խմբի համանախագահները, կարգավորումն է` հիմնված միջազգային իրավունքի վրա, որը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը, ուժի չկիրառման կամ սպառնալիքի սկզբունքը, տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնորոշումը»,- ասել է Թրյուդոն:
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պատասխանատվությունն ընկած է երկու երկրների ղեկավարների վրա: Թրյուդոն ընդգծել է  հակամարտության բանակցային խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնման հարցում  երկրների ղեկավարների  կարևորությունը:

Госдеп США: Вашингтон поддерживает урегулирование карабахского конфликта путем переговоров
США поддерживают процесс урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем переговоров. Как сообщает «Интерфакс», об этом  заявила официальный представитель Госдепартамента Элизабет Трюдо, передает «Интерфакс».
«Мы продолжаем активно взаимодействовать со сторонами конфликта, являясь сопредседателем Минской группы ОБСЕ. Наша позиция направлена на справедливое урегулирование нагорно-карабахского конфликта, которое основывается на международном праве, включающее принципы Хельсинкского заключительного акта - неприменения силы, территориальной целостности», - сказала Э.Трюдо на брифинге.
По ее словам, ответственность за мир лежит на лидерах обоих государств. При этом Трюдо вновь подчеркнула важность усилий руководства стран в поиске путей урегулирования конфликта.