Ադրբեջանի՝ սահմանին ակտիվանալը իրենց հանրության ուշադրությունը շեղելու փորձ է. Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանական զինուժի ակտիվացումը Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում պայմանավորված է այդ երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վատթարացմամբ, կարծում է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Նախևառաջ, այդ երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը, նավթի գների անկումը, լուրջ խնդիրներ կան գյուղատնտեսության, արդյունաբերության ոլորտում, ընդհանրապես, կարելի է ասել, որ այս իրավիճակում իշխող կլանը անցկացնում է հանրաքվե, հավերժացնում է իշխանությանը մնալու իր փաստը, իսկ բնակչությունը դրանից դժգոհ է և, որպեսզի ինչ-որ ձևով շեղեն ուշադրությունը՝ կրկին արտաքին թշնամու դեմն առնելու քայլեր են անում, որպեսզի ցույց տան, որ, տեսեք, չպետք է ձեր դժգոհությունն արտահայտեք, որովհետև հայերը կարող են ոգևորվել դրանից ու սպառնալ Ադրբեջանին», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա նաև նշեց, որ Ադրբեջանի համար որևէ առիթ չկա ագրեսիվ պահվածք ցուցաբերելու համար:
«Իրենց էությունն է այդպես, որևէ տոտալիտար, ֆաշիստական երկիր երբևիցե չի վարել քաղաքակիրթ ու հավասարակշռված քաղաքականություն: Նրանք միշտ եղել են ագրեսիվ, միշտ էլ դրսևորել են նման հանցավոր պահվածք», - ընդգծեց Դավիթ Բաբայանը:
Այսօր առավոտյան Ադրբեջանի զինուժի կողմից արձակված կրակոցից Արցախում զինծառայող է վիրավորվել, իսկ գիշերը ադրբեջանական զինուժը կիրառել է ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացիր (155 կրակոց) և «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տիպի հեռահար դիպուկահար հրացան (109 կրակոց):

Давид Бабаян: Активизация Азербайджана на границе – очередная попытка отвлечь внимание своего общества
07/10/2016 12:21
Активизация азербайджанских Вооруженных сил на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом обусловлена ухудшением социально-экономической ситуации в этой стране, считает пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян.
«Прежде всего, это ухудшение социально-экономической ситуации в стране, падение цен на нефть, серьезные проблемы в сельском хозяйстве, сфере промышленности. И в целом, можно сказать, что в ситуации, когда правящий клан проводит референдум, увековечивает свою власть, а население недовольно этим, чтобы как-то отвлечь внимание, опять предпринимаются шаги по противодействию внешнему врагу. Цель в том, чтобы показать, мол смотрите, не нужно выражать недовольство, поскольку армяне могут воодушевиться этим и угрожать Азербайджану», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am Давид Бабаян.
Он также отметил, что Азербайджану не нужен какой-то повод, чтобы проявлять агрессивное поведение.
«У них такая суть, никакая тоталитарная, фашистская страна никогда не проводила цивилизованную и уравновешенную политику. Они всегда были агрессивными, всегда проявляли подобное преступное поведение», - подчеркнул Давид Бабаян.
Сегодня утром в результате обстрела со стороны ВС Азербайджана военнослужащий Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики получил огнестрельное ранение, а ночью ВС Азербайджана нарушили режим перемирия более 50 раз.
Противник применили крупнокалиберные пулеметы и дальнобойные снайперские винтовки «Истиглал», произведя 155 и 109 выстрелов.