Համանախագահների մոտեցման պատճառով Ալիևի մոտ ամրապնդվում է ամենաթողության զգացումը. ՀՀ ԱԳՆ
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հայտարարությանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արձագանքը հետևանք է այն բանի, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները երկար ժամանակ հանդուրժում են նրա սադրիչ հռետորաբանությունն ու գործելաոճը, հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Հենց համանախագահների այդ մոտեցման պատճառով է, որ Ալիևի մոտ ամրապնդվում է ամենաթողության զգացումը, ու Բաքուն ավելի է սաստկացնում իր անհարգալից կեցվածքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ու նրանց առաջարկությունների հանդեպ», - ասել է Շ.Քոչարյանը, պատասխանելով News.am-ի հարցին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Ադրբեջանը ոչ միայն հրաժարվում է կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին բանակցությունների առաջ մղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այլև փաստացի մերժում է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծման՝ համանախագահ երկրների կողմից առաջարկված հիմնարար սկզբունքները», - ընդգծել է նա:

Из-за сопредседателей у Алиева укрепляется чувство вседозволенности – Шаварш Кочарян
Реакция президента Азербайджана Ильхама Алиева на заявление Госсекретаря США Джона Керри является следствием того, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ довольно длительное время терпят его провокационную риторику и действия, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«Именно по причине этого подхода сопредседателей у Алиева укрепляется чувство вседозволенности, и Баку еще больше ужесточает неуважительное отношение к странам-посредникам и их предложениям», - заявил Ш.Кочарян, отвечая на вопрос News.am, сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Азербайджан не только отказывается выполнять достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, необходимые для продвижения процесса переговоров, но и, фактически, отвергает предложенные странами-посредниками основополагающие принципы, направленные на исключительно мирное решение карабахского конфликта», - подчеркнул Ш.Кочарян.