Սերժ Սարգսյան. ՀԱՊԿ-ն աջակցություն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործադրած ջանքերին
ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահներն իրենց աջակցությունն են հայտնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին:
«ՀԱՊԿ գործընկերներն իրենց աջակցությունն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնք ուղղված են իրավիճակի սրումը բացառելուն, կայուն միջավայրի ձևավորմանը, որը կնպաստի խաղաղ գործընթացին», - հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստից հետո:
Նրա խոսքով, նիստին վերահաստատվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունն, ինչպես նաև նիստի մասնակիցներն աջակցություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործադրած ջանքերին` հակամարտությունը միջազգային իրավունքին ու նորմերին, ՄԱԿ-ի կանոնադրությանն ու Հելսինկյան ամփոփիչ ակտին համահունչ կարգավորելու հարցում:

Серж Саргсян: ОДКБ выразила поддержку усилиям Минской группы ОБСЕ
Президенты стран ОДКБ выразили поддержку достигнутым в Вене и Санкт-Петербурге договоренностям по карабахскому урегулированию.
«Партнеры по ОДКБ выразили поддержку договоренностям, достигнутым в Вене и Петербурге по Карабаху, направленным на недопущение эскалации, стабилизацию обстановки и создание атмосферы для продвижения мирного процесса», - заявил президент Армении Серж Саргсян по итогам заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ.
По его словам, на заседании подтверждена необходимость исключительно мирного решения карабахского конфликта, выражена поддержка усилиям Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта на основе норм и принципов международного права, Устава ООН, Хельсинкского заключительного акта.