Թուրքիան գործ չունի ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում. Շարմազանովը հակադարձեց Լավրովին
Թուրքիան մի շարք պատճառներով անելիք չունի Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում, ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը լրագրողների հետ զրույցում:
Ավելի վաղ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Թուրքիան ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում կարող է դրական դեր խաղալ։
«ԱԺ փոխնախագահի շուրթերով էլ ասվում է՝ Թուրքիան գործ չունի հակամարտության կարգավորման հարցում։ Թուրքիան նախևառաջ իր պարտավորությունները պետք է իրականացնի և ճիշտ կլիներ, որպեսզի միջազգային հանրությունը ստիպեր Թուրքիային իր իսկ կողմից ստանձնած Ցուրիխյան պարտավորություններն իրականացնել», - ասաց Է.Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ ԼՂ-ն և ՀՀ-ն երբեք չեն համաձայնի, որպեսզի Թուրքիան որևէ դերակատարում ունենա հակամարտության լուծման հարցում։
ԱԺ փոխնախագահը նաև կոչ արեց Լավրովին հիշել ապրիլի 22-ին Երևանում իր կողմից արված հայտարարությունը, որով նա Թուրքիայի գործելաոճը քառօրյա պատերազմի ժամանակ որակում էր որպես պատերազմական կոչ։
«Հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ երեք համանախագահների միջնորդությամբ։ Ավելին, ՀԱՊԿ-ի երևանյան հռչակագիրը ցույց է տալիս, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները, այդ թվում ՌԴ-ն, վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին, որտեղ վերահաստատվեց, որ խնդիրը պետք է ունենա խաղաղ կարգավորում Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով», - հավելեց նա։

Шармазанов: Турции по ряду причин не должна вмешиваться в процесс карабахского урегулирования
Турции по ряду причин делать нечего в процессе урегулирования карабахского конфликта, заявил сегодня в беседе с журналистами вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Турция может сыграть позитивную роль в вопросе карабахского урегулирования. «Наши ощущения, что прогресс в карабахском урегулировании будет ключевым для того, чтобы армяно-турецкие отношения нормализовались. Это жизнь. Посмотрим, как пойдет дело. Но то, что Турция может сыграть позитивную роль, обеспечивая разблокирование Нагорного Карабаха, это очень важный фактор, который мы всегда учитываем», - сказал С.Лавров журналистам в Ереване.
«Устами вице-спикера парламента Армении говорится, что Турции нет места в карабахском переговорном процессе. Прежде всего, Турция должна выполнить свои обязательства, и было правильно, чтобы международное сообщество принудило Турцию к исполнению взятых на себя обязательств в Цюрихе», - сказал Э.Шармазанов.
По его словам, Нагорный Карабах и Армения никогда не согласятся с какой-либо ролью Турции в вопросе урегулирования конфликта.
Вице-спикер парламента призвал также Лаврова вспомнить озвученное им 22 апреля в Ереване заявление, в котором он характеризовал поведение Турции как призыв не к мирному, а военному решению.
«Конфликт должен быть урегулирован мирным путем при посредничестве трех сопредседателей. Более того, ереванская декларация ОДКБ показывает, что страны-члены ОДКБ, в том числе и Россия, выразили поддержку достигнутым в Вене и Санкт-Петербурге договоренностям по карабахскому урегулированию, где вновь было констатировано, что конфликт должен быть разрешен мирным путем в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - отметил он.