ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի օրը Ծառուկյանը հյուրընկալել է Լուկաշենկոյին. «Հրապարակ»
ՀԱՊԿ նիստին մասնակցելու եկած «բատկա» Լուկաշենկոն Հայաստան էր ժամանել առանց 12-ամյա Կոլյայի, որին անցած տարի անգամ ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովին էր տարել՝ որպես պատվիրակության անդամ, գրել է «Հրապարակ»-ը:
Ի դեպ, «բատկան» իրեն հատուկ անկեղծությամբ նիստի ժամանակ ասել էր. «Մանր հարցերով իրեն վերցրել-Հայաստան են բերել. ՀԱՊԿ-ն ոչ մեկն աշխարհում ճանաչել չի ուզում»:
«Եվ, որպեսզի այցը «խոշորացվի», նա այցելել է իր թանկագին Գագիկ Կոլյայիչին` Ծառուկյանին: Խոսվում էր, որ նախագահները Հայաստանից մեկնել են անմիջապես նիստից հետո, իսկ բատկան հյուրընկալվել է Ծառուկյանին ու մեկնել հաջորդ օրը: Այդպե՞ս է՝ «Հրապարակ»-ը հարցրել է Ծառուկյանի խոսնակ Իվետա Տոնոյանին: «Մասամբ․ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի օրը կարճ ժամանակով հյուրընկալվել է Գագիկ Ծառուկյանին և նույն օրն էլ մեկնել Հայաստանից», - գրել է թերթը:

«Грапарак»: Лукашенко в Армении погостил у Царукяна
Посетивший Армению для участия в заседании ОДКБ президент Белоруссии Александр Лукашенко не взял с собой своего 12-летнего сына Колю, которого в прошлом году взял с собой на саммит ООН в качестве члена делегации, пишет газета «Грапарак».
При этом, как пишет издание, Лукашенко на заседании с привычной ему искренностью заявил: «Привели его сюда по мелким вопросам: никто в мире не хочет признавать ОДКБ».
Как отмечает издание, в Армении он посетил Гагика Царукяна. «Говорят, президенты покинули Армению сразу после заседания, а батька погостил у Царукяна и уехал на следующий день. Так ли это, «Грапарак» поинтересовался у пресс-секретаря Царукяна Иветы Тоноян: «Частично: Александр Лукашенко в день саммита ОДКБ на короткое время посетил Гагика Царукяна и в тот же день уехал из Армении», - сообщает газета.