Արցախը որևիցե կարգավիճակով չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովը հակադարձում է Ալիևին
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը վստահ է՝ «Россия сегодня» միջազգային լրատվական գործակալության ղեկավար Դմիտրի Կիսելյովի հետ հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շփոթել է «անկախ» և «ինքնավար» բառերը։
«Ալիևը չէ, որ պետք է ԼՂ ժողովրդի կարգավիճակը որոշի։ Եթե Ալիևը տեղյակ չէ բանակցային սկզբունքներից, ապա տեղեկացնեմ, որ դրանցից մեկը ինքնորոշման իրավունքի իրացումն է։ Այդ մասին նաև իրենց հայտարարություններում ասել են Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները։ Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության գոյությունը լավագույն վկայությունն է, որ մեր ժողովուրդը չի կարող ապրել Ադրբեջանի կազմում՝ ինքնավար հանրապետության կարգավիճակով։ Ադրբեջանը Նախիջանում անգամ խաչքարերի հանդեպ հանդուրժող չէ, ժողովրդի նկատմամբ ինչպե՞ս կարող է հանդուրժող լինել»,-ասաց նա։
Ի.Ալիևը, մասնավորապես, հայտարարել էր, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում փոխզիջումը հնարավոր է. Լեռնային Ղարաբաղը կարող է լինել ինքնավար հանրապետություն, սակայն ոչ անկախ հանրապետություն:
Է.Շարմազանովն ընդգծեց, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը ժամանակի հարց է։
«Արցախի խնդրում մեզ համար ամենակարևոր խնդիրը կարգավիճակի հարցն է և մեր պատասխանը Ալևին հետևյալն է՝ Արցախը որևիցե կարգավիճակով չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Պրոբլեմն ադրբեջանցիների մեջ է։ Եթե փոխզիջում ասելով, նկատի ունեն ինքնավար հանրապետություն, ապա տվայտանքների և ինքնախաբեության մեջ են։ Փոխզիջումը ԼՂ հանրապետության միջազգային ճանաչումն է, թե ինչի դիմաց՝ Ղարաբաղի իշխանությունն ու ժողովուրդը կորոշի», - ասաց նա։

Ильхам Алиев перепутал. В Ереване ответили на заявления азербайджанского президента
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов уверен, что президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью директору МИА «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву перепутал понятия «независимость» и «автономия».
«Не Алиеву решать статус народа Нагорного Карабаха. Если он не в курсе принципов переговоров, то отмечу, что один из принципов касается реализации права на самоопределение. Об этом в своих заявлениях отмечали и страны-посредники Минской группы ОБСЕ. Существование Нахичеванской автономной республики подтверждает, что наш народ не может быть в составе Азербайджана в статусе автономной республики. В Нахичеване не проявили терпимости даже к армянским историческим памятникам, как они могут проявить терпимость к народу?», - сказал Э.Шармазанов журналистам.
Ильхам Алиев заявил, что не может быть компромисса по вопросам территориальной целостности Азербайджана. «Мы никогда не согласимся на предоставление Нагорному Карабаху независимости. Но может быть компромисс по вопросам местного самоуправления, самоуправления нагорно-карабахского, в будущем, если мы договоримся, это может быть автономная республика», - сказал И.Алиев.
Э.Шармазанов отметил, что международное признание независимости Нагорного Карабаха – всего лишь вопрос времени.
«Самым важным для нас вопросом является статус Нагорного Карабаха. Наш ответ Алиеву следующий: Карабах не будет в составе Азербайджана в каком-либо статусе. Проблема в самих азербайджанцах. Если, говоря о компромиссах, они подразумевают автономную республику, то ошибаются. Компромисс – это международное признание Карабаха, а взамен чего – это уже решат власти и народ Нагорного Карабаха», - заявил вице-спикер парламента Армении.