Նախագահ. Հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման
21/10/2016 17:39
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ընդգծելով, որ ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի հետ նախորդ բոլոր հանդիպումներն անցել են բաց և անկեղծ մթնոլորտում, նախագահը հույս է հայտնել, որ հերթական այս հանդիպումը ևս իր բնույթով այդպիսին կլինի: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրամիության հանձնառությունը՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով կողմերի միջև վստահության մթնոլորտ ձևավորելու հարցում:
Նախագահ Սարգսյանը և Հերբերտ Զալբերը մտքեր են փոխանակել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներից հետո ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումների և առկա իրավիճակի շուրջ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ, հիմնախնդրի լուծմանը խաղաղ բանակցությունների միջոցով հասնելու ջանքերը և վերահաստատել, որ հայկական կողմը պատրաստ է շարունակել կառուցողական քայլերը՝ ի նպաստ տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության հաստատման:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ Հայաստան այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունենում նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների հետ:

Саргсян: Армянская сторона готова продолжить конструктивные шаги в интересах утверждения мира и безопасности
21/10/2016 18:14
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера. Подробности представляет пресс-служба главы армянского государства.
Подчеркнув, что все предыдущие встречи со спецпредставителем ЕС проходили в открытой и искренней атмосфере, президент выразил надежду, что эта очередная встреча также по своему характеру будет такой. Серж Саргсян высоко оценил приверженность ЕС вопросу формирования атмосферы доверия между сторонами с целью мирного урегулирования карабахского конфликта.
Серж Саргсян и Герберт Зальбер обменялись мнениями вокруг последних развитий в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, после состоявшихся в Вене и Санкт-Петербурге саммитов, и нынешней ситуации.
Серж Саргсян представил прилагаемые Арменией, при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ, усилия по достижению решения проблемы посредством мирных переговоров, подтвердив, что армянская сторона готова продолжить конструктивные шаги в интересах утверждения в регионе мира и безопасности.
Спецпредставитель ЕС в свою очередь отметил, что в рамках визита в Армению он проводит встречи и с представителями гражданского общества, в том числе с жителями приграничных населенных пунктов.