Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ անկեղծ քննարկում պետք է ծավալել. Ջեյմս Ուորլիք
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը քննարկում է բացել ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ, այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Սա մի բան է, որ բոլորս պետք է ողջունենք: Մենք պետք է անկեղծ քննարկում ծավալենք այս հարցի վերաբերյալ: Դիրքորոշումները կարող են նույնական չլինել, բայց կարևոր է, որ հասարակությանը ներկայացվեն: Մենք ողջունում ենք նախագահ Ալիևի հայտարարությունը: Բոլոր տարրերը, որոնք բանակցությունների մաս են, պետք է ներկայացվեն նաև հանրության լայն շրջանակներին», - հայտարարեց Ջ.Ուորլիքը:
Նա նաև նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները համաձայնել են առաջ ընթանալ խաղաղության ճանապարհով:
«Նախագահ Սարգսյանի հետ ցանկանում ենք հստակեցնել մեր քայլերը: Մեր այցի նպատակն է հստակություն մտցնել որոշ մանրամասների շուրջ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները կյանքի կոչելու շուրջ», - նշեց Ջ.Ուորլիքը:
«Մենք պետք է խոսենք կարգավիճակի մասին, ինչպես բոլոր հարցերի մասին: Սա շրջանառվող հարցերից է: Մենք խոսում ենք վերջնական կարգավիճակի, հանրաքվեի կամ այլ ուղիների մասին: Ես հուսով եմ, որ այս քննարկումները նաև հանրային քննարկման մաս կլինեն», - ասաց նա:

Необходимо провести искренние обсуждения вокруг статуса Нагорного Карабаха – Джемс Уорлик
Президент Азербайджана Ильхам Алиев начал обсуждение относительно статуса Нагорного Карабаха, заявил сегодня американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в ходе встречи с журналистами в Ереване.
«Это начало процесса, который мы все должны приветствовать. Мы должны развернуть искреннее обсуждение по этому вопросу. Позиции могут быть неодинаковыми, однако важно, чтобы они были представлены обществу. Мы приветствуем заявление президента Алиева. Все элементы, составляющие часть переговоров, должны быть представлены широким кругам общественности», - заявил Джемс Уорлик.
Он отметил, что президента Армении и Азербайджана согласились продвигаться по пути мирного урегулирования конфликта.
«Мы хотим уточнить наши шаги с президентом Саргсяном. Цель нашего визита – представить некоторые детали вокруг достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей с целью их претворения в жизнь», - отметил Джеймс Уорлик.
«Мы должны поговорить о статусе, как и обо всех вопросах. Это один из обсуждаемых вопросов. Мы говорим об окончательном статусе, референдуме или других путях. Я надеюсь, что эти обсуждения станут также частью общественных обсуждений», - сказал американский сопредседатель МГ ОБСЕ.
Ранее 24 октября сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели переговоры в Степанакерте, а до этого они посетили Баку.