Բոբ Դիլանը որոշում է կայացրել ընդունել Նոբելյան  մրցանակը
Ամերիկացի  գրող, հեղինակ-կատարող և կոմպոզիտոր Բոբ Դիլանը  Գրականության ոլորտում 2016 թվականի Նոբելյանի մրցանակի արժանանալուց միայն երկու շաբաթ անց է մեկնաբանել պարգևատրումն ու հայտարարել, որ ընդունում է մրցանակը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Նոբելյան մրցանակի   արժանանալուց հետո նա շարունակել է ակտիվ ելույթները, բայց ոչ մի անգամ չի խոսել իր մրցանակ մասին: Շվեդական ակադեմիային չէր հաջողվել զանգահարել Բոբ Դիլանին:
«Նոբելյան մրցանակի մասին նորությունը ինձ զրկել էր խոսելու ունակությունից»,- ասել է նա՝ այս շաբաթ զանգահարելով Շվեդական ակադեմիա:
«Արդյոք ընդունում եմ ես մրցանակը: Իհարկե»,- վստահեցրել է նա և ասել, որ շատ պատվաբեր մրցանակ է:
Daily Telegraph-ին տված հարցազրույցում Բոբ Դիլանը հայտարարել է, որ  ծրագրում է մասնակցել մրցանակաբաշխության արարողությանը:

Боб Дилан решил принять Нобелевскую премию
Американский поэт, автор-исполнитель и композитор Боб Дилан впервые за прошедшие две недели после объявления его обладателем Нобелевской премии по литературе за 2016 год прокомментировал награждение и заявил, что принимает премию, передает РИА Новости.
После появления информации о присуждении ему премии Дилан продолжал активно выступать, но ни разу не упоминал о своей награде на концертах. Со своей стороны Шведская академия так и не смогла дозвониться до него.
«Новость о Нобелевской премии лишила меня речи», — сказал он, позвонив на этой неделе в Шведскую академию.
«Принимаю ли я премию? Конечно! » — заверил он и сказал, что очень почтен наградой.
В интервью британской Daily Telegraph музыкант заявил, что планирует присутствовать на вручении премии.