Սյունիքում ադրբեջանցիների լքած հենակետերում զինամթերք է հայտնաբերվել. Լուսանկարներ
Հոկտեմբերի 18-ին Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն տեղեկություն է հաղորդվել, որ Սյունիքի մարզի Կապանի տարածաշրջանի Եղվարդ և Ուժանիս համայնքների հարակից տարածքներում առկա է լքված զինամթերք:
Հայկական զինված ուժերի ինժերենական ծառայության ջանքերով և Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի փորձագիտական աջակցության շնորհիվ իրականացված հետազոտության արդյունքում նշված տարածքում` դեռևս 90-ականների մարտական գործողություններից հետո հակառակորդի լքած հենակետերում, հայտնաբերվել է զինամթերքի 2 կուտակատեղի` 44 միավոր 82 մմ, 12 միավոր 120 մմ ականանետի ականներ և 1 միավոր 100 մմ հրետանային չպայթեցված արկ:
Հայտնաբերված զինամթերքը հոկտեմբերի 27-ին ոչնչացվել են էլեկտրական ճայթիչ հրապատիճի կիրառման մեթոդով:
Եղվարդ և Ուժանիս համայնքների հարակից տարածքներում հակառակորդի մեկ այլ նախկին դիրքում լքված զինամթերքի նոր խմբաքանակի հայտնաբերմանն ուղղված աշխատանքները շարունակվում են:
Այն տարածքները, որտեղ հայտնաբերվել է լքված զինամթերքը, Եղվարդ և Ուժանիս համայնքների բնակիչների կողմից օգտագործվում է որպես խոտհարք և արոտավայր, ինչը ևս մեկ անգամ զգոնության ու աչալրջության կոչ պետք է լինի համայնքների բնակիչներին`վերստին հիշեցնելով նրանց, որ կտրականապես արգելվում է մուտք գործել վտանգավոր տարածքներ:
Միանշանակ է, որ լքված զինամթերքի հայտնաբերումը վառ ապացույցն է այն բանի, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության տարիներին հակառակորդի մարտկոցները այս դիրքերից ականակոծել են Եղվարդ և Ուժանիս համայնքային կենտրոնները:
Եվ, ըստ ամենայնի, մեր հրետանու նշանակետային գնդակոծման հետևանքով հակառակորդը խուճապահար լքել է դիրքերը, թողնելով զինամթերքը և արդեն կրակի պատրաստ արկերը:

В Сюникской области Армении найдены оставленные противником боеприпасы
В Центр гуманитарного разминирования и экспертизы 18 октября поступила информация о том, что на прилегающих к общинам Егвард и Ужанис Сюникской области территориях обнаружены боеприпасы, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
В результате проведенного сотрудниками инженерной службы Вооруженных сил Армении при содействии Центра гуманитарного разминирования и экспертизы осмотра данной территории было установлено, что на покинутых еще в 90-х годах противником опорных пунктах обнаружены 2 хранилища с минометными снарядами: 44 единицы 82 мм, 12 единиц 120 мм, 1 единица 100 мм калибра. Обнаруженные боеприпасы уничтожены 27 октября. Поисковые работы продолжаются.
«Однозначно, что обнаружение оставленных боеприпасов является демонстрацией того, что в годы армяно-азербайджанского конфликта противник обстреливал с этих позиций общинные центры Егвард и Ужанис.
И, судя по всему, противник вследствие артиллерийского обстрела армянской стороны, покинул в панике свои позиции, оставив там боеприпасы», - отмечается в сообщении Минобороны Армении.