Ռուս վերլուծաբանը սեփական արտգործնախարարին ստախո՞ս է համարում
Ադրբեջանական մեդիա և վերլուծական շրջանակները շարունակում են ակտիվորեն տարածել երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Լեռնային Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում լայն ինքնավարություն շնորհելու մասին հայտարարությունն՝ այն ներկայացնելով որպես զիջում ու կառուցողական քայլ Ադրբեջանի կողմից: Այդ նպատակով ակտիվորեն օգտագործվում են նաև արտաքին հնարավոր բոլոր ռեսուրսները: Ասվածի վկայությունն է վերջերս ադրբեջանական APA գործակալության կայքում տեղադրված հարցազրույցը ռուս քաղաքագետ, ՌԴ քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Սերգեյ Մարկովի հետ: Ի դեպ, վերջինս իր ելույթներում գրեթե միշտ հանդես է գալիս ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների մերձեցման դիրքերից, իսկ Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում պաշտպանում է ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումը:
Ներկայացված հարցազրույցի համաձայն՝ խոսելով Ադրբեջանի նախագահի կողմից Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում լայն ինքնավարություն շնորհելու հայտարարության մասին՝ Մարկովը նշել է, որ նման նախաձեռնությունը նորություն չէ, Ադրբեջանը նախկինում ևս կողմ է արտահայտվել ինքնավարություն տրամադրելու հարցին, սակայն այս պահին նման հայտարարությունն ունի «մեկ այլ կարևոր նշանակություն ևս»: Քաղաքագետի կարծիքով՝ նման քայլով Իլհամ Ալիևը փորձ է անում վերականգնել բանակցությունները, որոնք այս պահին սառեցված են, քանի որ Հայաստանն, իբր, «կասեցրել է իր մասնակցությունը բանակցային գործընթացում»: Ըստ քաղաքագետի՝ Ալիևը հանդես է գալիս որպես «բանակցությունների վերականգնման կողմնակից»: Ի դեպ, հարցազրույցի ընթացքում Մարկովը անդրադարձել է նաև կազանյան գործընթացին՝ նշելով, որ վերջին պահին Կազանի փաստաթուղթը չի ստորագրվել, քանի որ «Հայաստանի կառավարությունը վախեցել է ու նահանջել»:
Հարցազրույցում տեղ գտած Մարկովի պնդումները, սակայն, մեղմ ասած, խնդրահարույց են՝ թե՛ իրենց օբյեկտիվության, թե՛ մասնագիտական էթիկայի տեսանկյունից:
Իհարկե, չի կարելի չհամաձայնել Մարկովի հետ, որ Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում լայն ինքնավարություն շնորհելու մասին նախաձեռնությունը նորություն չէ, սակայն կարևոր է հստակեցնել, որ նման նախաձեռնությամբ առաջին անգամ հանդես են եկել Մինսկի խմբի համանախագահները՝ դեռ 1990-ականներին:
Ինչ վերաբերում է քաղաքագետի մյուս պնդմանը, թե Հայաստանը կասեցրել է մասնակցությունը բանակցություններին, իսկ Ադրբեջանը հանդես է գալիս դրանք վերականգնելու դիրքերից, ապա պիտի նշենք, որ սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ զուտ կարծիք կամ ենթադրություն, քանի որ ո´չ հակամարտող, ո´չ հակամարտության կարգավորմամբ անմիջականորեն զբաղվող միջնորդների կողմից նման ակնարկներ անգամ չեն եղել: Ավելին, փաստերն ու նախկին փորձն էլ վկայում են ճիշտ հակառակի մասին: Բանակցային գործընթացի տապալման կամ այն այլ հարթակներ տեղափոխելու նախաձեռնությամբ միշտ հանդես է եկել հենց ադրբեջանական կողմը և ամեն անգամ փակուղում հայտնվելով՝ դիմել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմանը:
Ամենատարօրինակը, սակայն, Մարկովի վերջին պնդումն է: Բանն այն է, որ ռուս քաղաքագետը հայտարարելով, թե Հայաստանն է հրաժարվել Կազանյան փաստաթղթից, փաստացիորեն կասկածի տակ է առնում սեփական երկրի արտգործնախարարի խոսքերը: Բանն այն է, որ ապրիլյան պատերազմից հետո Հայաստան ժամանած ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ապրիլի 22-ին իր գործընկեր Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպումից հետո նրա հետ համատեղ մամլո ասուլիս տվեց: Ասուլիսի ընթացքում հարց հնչեց նաև Կազանյան փաստաթղթից Հայաստանի հրաժարվելու լուրերի մասին: Լավրովը առավել քան հստակ պատասխանեց. «Հայաստանը Կազանի փաստաթուղթը չի մերժել»: Ավելին, նույն ասուլիսի ընթացքում շարունակելով Լավրովին՝ հարցին անդրադարձավ նաև Էդվարդ Նալբանդյանը՝ մասնավորեցնելով, որ Կազանյան փաստաթղթից հրաժարվել է Ադրբեջանը: «Նույն հետ քայլը, կամ մերժումն Ադրբեջանը արեց ոչ միայն Կազանում, այլ դրանից առաջ Սոչիում, դրանից առաջ Մոսկվայում, դրանից առաջ Աստրախանում, դրանից առաջ Պետերբուրգում: Այդպես կարող ենք գնալ և հասնել տասը տարի առաջ, երբ Փարիզում էին բանակցություններն ընթանում: Իրականությունը սա է»,- ասաց Է.Նալբանդյանը:
Այս ամենից մի շատ տրամաբանական հարց է առաջանում՝ ի՞նչն է դրդել քաղաքագետին սեփական արտգործնախարարին համարելու ստախոս: Կամ միգուցե Մարկովի խոսքերը ադրբեջանական լրատվամիջոցի կողմից որոշակիորեն խեղաթյուրվա՞ծ են ներկայացվել: Ի վերջո գաղտնիք չէ, որ ապատեղեկատվության մշակման ու տարածման հարցում ադրբեջանական մեդիան բացառիկ համբավ ունի:
Ամեն դեպքում, ներկայացված հարցազրույցը և ադրբեջանական մեդիան ողողած մյուս նմանատիպ, գրեթե նույնաբովանդակ նյութերը հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ Ադրբեջանը մտել է մի նոր փուլ, որում ակտիվորեն փորձեր է անում տարածելու բացահայտ ստի ու կեղծիքի ֆոնն արդեն նաև բանակցային գործընթացի առանձին տարրերի վրա: Բնականաբար, նման գործելաոճի որդեգրումն այս պահին չէր կարող ինքնանպատակ ու առանց պատճառի լինել: Չի բացառվում, որ սա Իլհամ Ալիևի՝ ավելի վաղ արված հայտարարության տրամաբանական շարունակությունն ու արդյունքն է: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի նախագահը խոստովանել էր, որ փակ դռների հետևում իրենց վրա «ճնշում են գործադրում՝ ստիպելու, որպեսզի համաձայնություն տան Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչմանը»:
Ամեն դեպքում, սա լուրջ ահազանգ պետք է լինի միջազգային հանրության և առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահների համար: Չի կարելի թույլ տալ, որ Ադրբեջանը շարունակի իրականությունը խեղաթյուրելու իր քաղաքականությունն՝ անընդհատ նոր ու տարբեր գործիքներ կիրառելով: Ժամանակն է, որ միջնորդներն այս հարցում ավելի վճռական կեցվածք ընդունեն:

Российский аналитик обвинил собственного министра иностранных дел во лжи?
Азербайджанские медиа и аналитические круги продолжают активно распространять заявление президента страны Ильхама Алиева о предоставлении Нагорному Карабаху широкой автономии в составе Азербайджана, представляя это как уступку и конструктивный шаг со стороны Азербайджана. А этой целью активно используются все возможные внешние ресурсы. Подтверждением сказанному является интервью российского политолога, руководителя Центра политических исследований РФ Сергея Маркова, помещенное на сайте азербайджанского агенства АРА. Кстати, Маркин в своих выступлениях почти всегда выступал с позиций сближения российско-азербайджанских отношений, а в контексте Карабахского конфликта защищает азербайджанские позиции.
Согласно данному интервью, говоря о заявлении президента Азербайджана по предоставлению Карабаху широкой автономии в составе Азербайджана, Марков отметил, что подобная инициатива не является новой, Азербайджан и прежде обращался к вопросу о предоставлении автономии, однако в данный момент подобное заявление имеет “также иное важное значение”. По мнению политилога, подобным шагом Ильхам Алиев делает попытку восстановить переговоры, которые на этот момент заморожены, поскольку Армения, якобы, “приостановила свое участие в процессе переговоров”. Согласно Маркину, Алиев выступает как “сторонник восстановления переговоров”. Кстати, во время интервью, Марков обратился также к казанскому процессу, отметив, что в последний момент казанский документ не был подписан, поскольку “правительство Армении испугалось и отступило”.
Нашедшие место в интервью утверждения Маркова однако, мягко говоря, проблематичны как по своей объективности, так и с точки зрения профессиональной этики.
Конечно, нельзя не согласиться с Марковым с тем, что инициатива предоставления широкой автономии Карабаху в составе Азербайджана не является новостью, однако важно уточнить, что с подобной инициативой первый раз выступали сопредседатели Минской группы еще в 90-е годы.
Что касается следующего утверждения политолога о том, якобы Армения приостановила свое участие в переговорах, а Азербайджан выступает с позиций их восстановления, то должны отметить, что это является ничем иным, кроме как просто мнением или предположением, поскольку ни со стороны конфликтующих, ни со стороны тех, кто непосредственно занят урегулирование конфликта подобных намеков даже не было. Более того, факты и предыдущий опыт свидетельствуют об обратном. Инициатором провалов переговоров, или их переносов на другие площадки всегда выступала азербайджанская сторона, и каждый раз оказываясь в тупике, обращалась к применению силы или к угрозе применения силы.
Самым странным, однако является последнее утверждение Маркова. Дело в том, что российский политолог, заявляя, что Армения отказалась от Казанского документа, фактически подставил под сомнение слова министра иностранных дел собственной страны. Дело в том, что после апрельской войны, прибывший в Армению министр иностранных дел РФ Сергей Лавров 22-го апреля, после встречи со своим коллегой Эдвардом Налбандяном, дал совместную пресс-конференцию. Во время брифинга прозвучал также вопрос о слухах про отказ Армении от Казанского документа. Лавров оытметил более чем четко: “Армения не отказывалась от Казанского документа”. Более того, во время той же конференции, к вопросу обратился и Эдвард Налбандян, уточнив, что от Казанского документа отказался Азербайджан. “Подобные отступления от договоренностей, или отказ от них Азербайджан делал не только в Казани, но до этого – в Сочи, до этого – в Москве, до этого – в Астрахани, до этого – в Петербурге. Так мы можем дойти и до переговоров в Париже, которые имели место десять лет назад. Это и есть действительность”, сказал Э. Налбандян.
Из сказанного возникает очень логичный вопрос: что побудило политолога обвинять собственного министра иностранных дел во лжи? А может слова Маркова были определенным образом искажены азербайджанским СМИ? Ведь, не является секретом то, что в вопросах разработки и распространения дезинформации азербайджанские СМИ имеют исключительную репутацию.
Во всяком случае, представленное интервью и заполонившие азербайджанские медиа другие подобные материалы, с почти одинаковым содержанием, дают повод заключать, что Азербайджан вошел в новую стадию, где делает активные попытки распространять фон откровенных лжи и фальсификаций уже и на отдельные элементы переговоров. Естественно, подобное поведение на данный момент не может быть самоцелью и без на то причины. Не исключено, что это является продолжением и результатом более раннего заявления Ильхама Алиева. Напомним, что президент Азербайджана признался: “За закрытыми дверями на нас оказывается давление, чтобы мы дали согласие на признание независимости Нагорного Карабаха”.
Во всяком случае, это должно быть серьезным сигналом для международной общественности, а в первую очередь для сопредседателей Минской группы. Нельзя допускать, чтобы Азербайджан продолжал свою политику искажения действительности, непрерывно применяя все новые и различные инструменты. Настало время, чтобы посредники в этом вопросе оказались бы более решительными.