Հոսքային դասարանների ուժեղացումը կբարձրացնի ավագ դպրոցի հանդեպ վստահությունը. Լևոն Մկրտչյան
Ավագ դպրոցի նկատմամբ վստահության բարձրացման համար անհրաժեշտ է հոսքային դասարանների ուժեղացում, ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը խորհրդարանական հանձնաժողովներում 2017 թ-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ։
«Ի՞նչ է այսօր տեղի ունենում։ Ուսուցիչ-ծնող ավանդական դաշինքը 12-րդ դասարանում խաթարվում է։ Ծնողը չի վստահում 12-րդ դասարանի ծրագրին և այլընտրանքային ուսուցման ձև է ընտրում։ Այն նույն ծնողը, որ մյուս դասարաններում ստիպում է երեխային գնա դպրոց, փորձում է խուսափել։ Ուրեմն մենք պարտավոր ենք ծրագիրը համապատասխանեցնել ձևաչափին», - ասաց նախարար:
Նրա խոսքով՝ դա հնարավորություն կտա բարձրացնել վստահությունը ավագ դպրոցների նկատմամբ։
Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրին անդրադառնալով՝ նախարարը նշեց, որ այն պետք է պայմանավորված լինի աշխատաշուկայի պահանջով։
«Պետք է փորձենք արմատապես փոխել բժշկական, գյուղատնտեսության, մանկավարժական կրթական քոլեջների համակարգը», - ասաց Լ.Մկրտչյանը:
Ինչ վերաբերում է բարձրագույն կրթության բնագավառում նախատեսվող փոփոխություններին, Լ.Մկրտչյանը նշեց, որ բյուջեն հնարավորություն է տալիս ապահովել երկու խնդրի լուծում՝ ցանցային կրթություն և համալսարանական լուրջ բարեփոխումներ՝ մասնավորապես, պատշաճ կարգով անցում կատարել կրեդիտային համակարգի։

Усиление поточной модели обучения поспособствует повышению доверия к старшей школе – Левон Мкртчян
В образовательной сфере Армении, в частности в сферах среднего и высшего образования, ожидаются значительные изменения, заявил сегодня министр образования и науки Левон Мкртчян в ходе обсуждения в парламенте Армении проекта государственного бюджета на 2017 год.
По его словам, для повышения доверия к старшей школе необходимо усиление поточной модели обучения в образовательном процессе.
«Что сегодня происходит в школах? Традиционная связь учитель-родитель в 12 классе нарушается. Родитель не доверяет программе 12 класса и ищет альтернативные формы обучения. Тот же родитель, который заставлял ребенка идти в школу в других классах, пытается избежать этого в 12 классе. Посему мы обязаны привести программу в соответствие с форматом», - сказал министр.
Л.Мкртчян отметил, что это поспособствует повышению доверия к старшей школе.
Что касается программы среднего профессионального образования, то Л.Мкртчян заявил, что она должна быть обусловлена требованиями рынка труда.
«В этой сфере образование диктуется рынком труда. Мы попытаемся коренным образом изменить сферу среднего профессионального образования», - сказал он.
Обратившись к изменениям в сфере высшего образования, Левон Мкртчян отметил, что бюджет дает возможность решения двух проблем.
«В частности, в Армении будет применяться принцип сетевых университетов, серьезные изменения будут осуществлены также в сфере магистерского образования. Планируется ввести кредитную систему», - отметил Л.Мкртчян.