Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած ուսանողների ուսման վարձը կվերանայվի․ ԿԳ նախարար
Ապրիլյան պատերազմին մասնակցած ուսանողների ուսման վարձը կվերանայվի, այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
«Մարտական հերթապահություն անցկացրած երիտասարդները ստանում են բուհերում 30 տոկոս զեղչ, ապրիլյան պատերազմին մասնակցածները՝ առնվազն 50 տոկոս։ Այստեղ հարցադրումը հետևյալն է, թե ինչպե՞ս պետք է ֆիքսել, որ այդ անհատն ապրիլյան կռիվներին մասնակցել է: Այստեղ կա ավելի մեծ հիմնահարց, ի վերջո՝ այսօր էլ սահմանի վրա երեխաների մի զգալի հատվածը մարտական հերթափոխ է իրականացնում։ Մենք երևի կարիք ունենք ընդհանրապես հասկանանալու, թե մարտական հերթափոխ իրականացրած երիտասարդներին ինչով կարող ենք օժանդակել»,-ընդգծեց նախարարը:
Նա նշեց, որ ճշտելու համար, թե իրականում ովքեր են մասնակցել ապրիլյան պատերազմին, պետք է համապատասպան զորամասերից տեղեկանք ստանալ։
«Սա լավ գաղափար է, պարզապես դա պետք է չբերի չարաշահումների։ Ցավոք սրտի, կան շերտեր, որոնք փորձում են չարաշահել այս հանգամանքը»,-ասաց նախարարը:

Левон Мкртчян: Будет пересмотрена плата за обучение для студентов, участвовавших в апрельских боевых действиях
04/11/2016 19:45
Плата за обучение для студентов, участвовавших в апрельских боевых действиях в зоне карабахского конфликта, будет пересмотрена, заявил сегодня в парламенте Армении журналистам министр образования и науки Левон Мкртчян.
«Несшие боевое дежурство студенты-военнослужащие получают в вузах 30% скидку на плату за обучение, участники апрельских боевых действий – минимум 50% скидку», - сказал Левон Мкртчян.
Однако, по словам министра, проблематичным является вопрос, как будет определяться участие молодых людей в апрельских боевых действиях.
«Здесь есть более важный вопрос: в конце концов, и сегодня значительная часть ребят несет боевое дежурство на границе. В целом, нам необходимо понять, какое содействие мы можем оказать молодым, которые несли боевое дежурство в армии», - подчеркнул министр.
Он отметил, что для уточнения тех, кто в действительности участвовал в апрельских боевых действиях, нужны справки из соответствующих воинских частей.
«Это хорошая идея, просто она не должна привести к злоупотреблениям. К сожалению, есть слои, которые пытаются злоупотребить этим», - сказал министр.