Լևոն Ալթունյանը որևէ պատժի չի արժանանա. «Ժողովուրդ»
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը նոյեմբերի 4-ին հայտարարել էր. «Մեկ-երկու մահացած ծննդկանի դեպքով չեմ զբաղվում...իմ համակարգը ամբողջ համակարգն է, ոչ թե մեկ-երկու բողոքավոր ծննդկանի բարեկամներ»։
«Ժողովուրդ»-ը գրել է. «Այս ցինիկ ելույթին անդրադառնալով՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ասել էր. «Եթե Ալթունյան Լևոնը նման բան է ասել, ապա ես մինչ այդ չեմ ճանաչել, իսկ ես նրան լավ եմ ճանաչում»։
Իսկ ինչ պատիժ է սպասվում նախարարին նման ոչ պորֆեսիոնալ մոտեցման համար «Ժողովուրդ»-ի հարցին ի պատասխան՝ վարչապետի խորհրդական Շուշան Սարդարյանն ասել է, որ վարչապետն արդեն անդրադարձել է նախարարի հայտարարությանը։ Այսինքն Ալթունյանը որևէ պատժի, նույնիսկ սիմվոլիկ նկատողության չի արժանանա։
Փոխարենը քննադատություններից հետո նա փորձում է սրբագրել հայտարարությունը և այսօր կհանդիպի 3 տուժածների հարազատների հետ։ Մինչդեռ «Ժողովուրդ»-ը պարզել է, որ 2015-2016 թթ. մահացած ծննդկանների թիվը հասնում է 15-ի։ Այսինքն՝ միայն առավել մեծ աղմուկ հանած դեպքերն են արժանացել նախարարի ուշադրությանը»։

«Жоховурд»: Левон Алтунян не будет наказан за непрофессиональный подход и цинизм
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян заявил 4 ноября, что не занимается «случаем одной-двух умерших рожениц… я занимаюсь всей системой, а не жалующимися родственниками одной-двух рожениц».
Газета «Жоховурд» пишет в этой связи, что премьер-министр Карен Карапетян, обратившись к этому циничному заявлению, заявил: «Если Левон Алтунян сказал подобное, то я не знал его до этого, а я хорошо знаю его».
В ответ на вопрос корреспондента издания, какое наказание ждет министра за столь непрофессиональный подход, советник премьера Шушан Сардарян заявила, что премьер-министр уже обратился к заявлению министра. То есть, Алтунян не будет наказан, даже символически не получит выговора.
Взамен, после критики он пытается откорректировать свое заявление и сегодня встретиться с родственниками трех рожениц. При этом газета «Жоховурд» уточнила, что в период 2015-2016гг. число умерших рожениц достигает 15-ти. То есть, внимания министра удостоились только случаи, вызвавшие большой шум.