Նախագահն Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարի հետ քննարկել է ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն առնչվող հարցեր
08/11/2016 18:01
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Պաոլո Ջենտիլոնիին, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ է փաստել, որ դարերի խորքից եկող հայ-իտալական հարաբերությունները լի են բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներով, ինչի հիման վրա Հայաստանի անկախացումից հետո՝ անցած 25 տարիներին ձևավորված միջպետական հարաբերությունները վերընթաց զարգացում են ունեցել: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նախարար Ջենտիլոնիի այցը նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և Իտալիայի քաղաքական երկխոսությանը և կնպաստի տարբեր ոլորտներում առկա համագործակցության առավել խորացմանը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ տնտեսական կապերի խթանմանը վերաբերող հարցերի:
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, այդ թվում` ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի, 2018թ. ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության առաջնայնությունների վերաբերյալ:

Президент Армении и глава МИД Италии обсудили процесс урегулирования карабахского конфликта
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня находящегося в республике с официальным визитом министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии Паоло Джентилони, передает пресс-служба главы государства.
Согласно информации, Серж Саргсян с удовлетворением отметил, что основанные на многовековой дружбе двух народов армяно-итальянские межгосударственные отношения последовательно развивались все 25 лет независимости Армении.
Глава государства выразил надежду, что визит Паоло Джентилони станет новым стимулом для политического диалога Армении и Италии и будет содействовать еще большему углублению сотрудничества в различных сферах.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг ряда региональных проблем и вызовов, в том числе вокруг процесса урегулирования карабахского конфликта, а также по вопросу приоритетов официального Рима в связи с председательством Италии в ОБСЕ в 2018г.