Սարյանի տուն-թանգարանի վերանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են. Այն համապատասխանեցվել է ժամանակակից պահանջներին
08/11/2016 16:00
Հանրապետության Նախագահն այսօր ներկա է գտնվել հիմնանորոգված Մ.Սարյանի տուն-թանգարանի բացման արարողությանը, որին մասնակցել են հանրապետության մշակույթի ոլորտի վաստակաշատ ներկայացուցիչներ, Երևանի քաղաքապետը, Մշակույթի նախարարը, ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահը և այլ հյուրեր:
Նախագահի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Սերժ Սարգսյանը թանգարանի ղեկավարության ու հյուրերի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել տուն-թանգարանում, ծանոթացել իր նախորդ այցի ժամանակ մշակութային այս օջախի հիմնանորոգման ուղղությամբ տված հանձնարարականի կատարման արդյունքներին, զրուցել թանգարանի աշխատակիցների հետ:
Հանրապետության Նախագահին զեկուցվել է, որ հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակներում ամրացվել են շենքի հիմքերը, կրող պատերը, կառուցվել են միջոցառումների համար նախատեսված առանձին դահլիճով լրացուցիչ 4-րդ հարկ, նախկին բաց պատշգամբը վերածվել է գրադարանի, փոխվել են ջրամատակարարման, ջրահեռացման, հոսանքի սնուցման համակարգերը, ստեղծվել են հենաշարժական խնդիրներ ունեցող այցելուների մուտքը և ներսում նրանց տեղաշարժն ապահովող հնարավորություններ:
Շենքը տեխնիկապես վերազինվել է: 2013թ. մայիսին մեկնարկած հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են 2016թ. նոյեմբերին:
Տուն-թանգարանը համապատասխանեցվել է ժամանակակից պահանջներին, ապահովվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները թանգարանի այցելուների որակյալ սպասարկման, գիտական և կրթական ծրագրերի իրականացման համար:

Завершен капитальный ремонт Дома-музея Мартироса Сарьяна
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на церемонии открытия капитально отремонтированного Дома-музея Мартироса Сарьяна, сообщает пресс-служба президента Армении.
В мероприятии участвовали также заслуженные представители сферы культуры, мэр Еревана, министр культуры Армении, председатель Государственного комитета градостроительства при правительстве Армении и другие гости.
Президент Серж Саргсян в сопровождении руководства музея и гостей обошел дом-музей, ознакомился с результатами  проведенных работ, побеседовал с сотрудниками музея.
Главе государства было доложено, что в рамках программы капитального ремонта был закреплен фундамент здания, несущие стены, построен дополнительный четвертый этаж, с отдельным залом для мероприятий, открытый балкон переделан в библиотеку, заменены системы водоснабжения, водостока, электропитания, созданы возможности для передвижения посетителей с проблемами опорно-двигательной системы.
Здание технически переоснащено. Стартовавшие в 2013 году работы по капитальному ремонту здания завершились в ноябре 2016 года.
Дом-музей Мартироса Сарьяна в настоящее время отвечает требованиям современного музея, здесь обеспечены все необходимые условия для качественного обслуживания посетителей, осуществления научных и образовательных программ.