Լեհաստանի դեսպանը հուսով է, որ հայերը Հայաստան-Մոնտենեգրո հանդիպման փոխարեն կընտրեն «Կրակովի կապելայի» համերգը
09/11/2016 14:59
Նոյեմբերի 11-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում «Կրակովի կապելա» երգչախումը Լեհաստանի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ հանդես կգա համերգով, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին:
«Լեհաստանի դեսպանությունը, համագործակցելով ՀՀ մշակույթի նախարարության և Լեհաստանի Հանրապետության ժառանգության և մշակույթի նախարարության հետ, կազմակերպելու են բավականին հայտնի «Կրակովի կապելա» երգչախմբի համերգ Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում», - նշեց դեսպանը:
Նովակովսկին նաև հույս հայտնեց, որ իսկական երաժշտասերները նախապատվությունը կտան համերգին՝ անկախ նրանից, որ այդ օրը լինելու է հայերի համար կարևոր ֆուտբոլային հանդիպում աշխարհի առաջնությանն ընդառաջ (Հայաստան-Մոնտենեգրո հանդիպում - Aysor.am):
Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր պրոդյուսեր Արման Պադարյանը նշեց, որ 12 հոգանոց «Կրակովի կապելա» երգչախումը կատարելու է լեհական միջնադարյան երաժշտություն, նաև հայտնի լեհ կոմպոզիտորների, այդ թվում՝ Շիմանովսկու, Գորեցկու, նաև Առվո Պիարտի ստեղծագործությունները:

Посол Польши надеется, что армяне выберут концерт Capella Cracoviensis вместо матча Армения-Монтенегро
По случаю Дня независимости Республики Польша 11 ноября в концертном зале имени Арама Хачатуряна состоится концерт камерного хора и оркестра Capella Cracoviensis («Краковская капелла»), сообщил сегодня в ходе встречи с журналистами Чрезвычайный и Полномочный посол Польши в Армении Ежи Марек Новаковский.
«Посольство Польши при сотрудничестве с министерством культуры Армении и министерством культуры и национального наследия Польши организует в концертном зале имени Арама Хачатуряна концерт довольно известного камерного хора Capella Cracoviensis», - отметил посол.
Новаковски также выразил надежду, что истинные ценители музыки отдадут предпочтение концерту, независимо от того, что в этот день должна состояться важная футбольная встреча в рамках отборочного тура к Чемпионату мира(матч Армения-Монтенегро – ред. Aysor.am).
Главный продюсер Национального филармонического оркестра Армении Арман Падарян сообщил, что состоящий из 12 человек хор «Краковская капелла» исполнит польскую средневековую музыку, а также произведения польских композиторов, в том числе Шимановского, Горецки и Арво Пярта.