Ամերիկայի արտաքին քաղաքականության մեջ Թրամփի հաղթանակով ընդհանուր առմամբ մեծ փոփոխություններ չեն լինի. Հայկ Քոթանջյան
09/11/2016 16:42
ՀՀ պաշտպանության նախարարության Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանի համոզմամբ՝ պետք է ինսայդեր լինել, որպեսզի տեսնել, թե ինչ գունավորումներ, ինչ դինամիկա կունենան Միացյալ Նահանգներում հետագա զարգացումները՝ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակից հետո:
«Բայց, ընդհանուր առմամբ, Ամերիկան իմացող ու հասկացող մարդիկ գիտեն, որ դժվար թե մեծ փոփոխություններ լինեն արտաքին քաղաքականության մեջ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայկ Քոթանջյանը:
«Այսօր ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսն ընտրությունների վերաբերյալ իր մեկնաբանությունների ժամանակ ասաց, թե հայտնի դիվանագետներից մեկը ժամանակին ասել է, որ Միացյալ Նահանգներում արտաքին քաղաքականության անփոփոխականությունը տարբեր նախագահների գալուց հետո գնահատվում է, որ 80 տոկոսով մնալու է նույնը», - նշեց նա:
Հ.Քոթանջյանի խոսքով՝ կա որոշակի դինամիկա, կա որոշակի քաղաքական գործընթաց համաշխարհային և տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկայի համակարգում, բայց, խոշոր առումով, փոփոխություններ չեն լինելու:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ընթացքին, Հայկ Քոթանջյանն ասաց, թե Միացյալ Նահանգներում տարբեր հեռահարության պլանավորումներ են կատարվում:
«Իրենց ռազմավարական պլանավորումը 20-25 տարվա հեռահարություն ունի, և այն, ինչ մոտակա ժամանակներում կատարվելու է, հարմարեցվելու է այդ մեծ պլաններին: Իսկ ինչն առօրեական, իրավիճակային է, ապա պետք է պետության քաղաքական գործընթացներին ծանոթ մարդկանց հետևել, նոր ճշգրտումներ անել», - ընդգծեց Հ.Քոթանջյանը:

После победы Трампа во внешней политике США, в целом, больших изменений не будет – Айк Котанджян
Начальник Института национальных стратегических исследований (ИНСИ) Минобороны Армении, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Айк Котанджян убежден, что нужно быть инсайдером, чтобы увидеть какие оттенки, и какую динамику будут иметь дальнейшие развития в Соединенных Штатах после победы на выборах президента Дональда Трампа.
«Однако в целом, сведущие и понимающие Америку люди знают, что вряд ли во внешней политике произойдут большие изменения», - заявил Айк Котанджян в беседе с корреспондентом Aysor.am.
«Сегодня Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Ричард Миллз, в своих комментариях относительно выборов заявил, что один из известных дипломатов в свое время сказал, что в Соединенных Штатах неизменность внешней политики после прихода разных президентов оценивается: останется на 80% такой же», - отметил он.
По словам А.Котанджяна, есть определенная динамика, есть определенный политический процесс в системе динамики международной и региональной безопасности, однако по большому счету, изменений не будет.
Что касается дальнейшего развития отношений с Россией, то А.Кочарян заявил, что в Соединенных Штатах осуществляются планирования различной долгосрочности.
«В США стратегическое планирование рассчитано на период 20-25 лет и то, что произойдет в ближайшее время, будет приспособлено к этим большим планам. А что касается повседневного, ситуационного, нужно следить за знакомыми с политическими процессами государства людьми, делать корректировки», - подчеркнул А.Котанджян.