ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հույս ունեն, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարները կհանդիպեն դեկտեմբերին
15/11/2016 12:26
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները աշխատում են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման կազմակերպման ուղղությամբ, հայտնել է ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Մենք շարունակում ենք աշխատել նախագահների հետ` հաջորդ հանդիպումը կազմակերպելու համար»,- ասել է Ջ.Ուորլիքը Trend-ին:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը կկայանա դեկտեմբերի 8-9-ին` Համբուրգում անցկացվելիք ԵԱՀԿ Արտգործնախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում:
Ջեյմս Ուորլիքն ընդգծել է, որ հնարավոր հանդիպման ընթացքում կողմերը կկարողանային քննարկել հակամարտության լուծման վերաբերյալ կարևոր հարցեր, այդ թվում` Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացումը:
«Համանախագահները պատրաստ են աշխատել ԼՂ հակամարտության կողմերի հետ` երկարատև խաղաղության հաստատման համար»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը:

Сопредседатели МГ ОБСЕ рассчитывают на встречу глав МИД Армении и Азербайджана в декабре
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ работают над организацией встречи президентов Армении и Азербайджана, заявил американский посредник Джеймс Уорлик.
«Мы продолжаем работать с президентами, чтобы организовать следующий саммит», - сказал Дж.Уорлик азербайджанскому агентству Trend.
Он выразил надежду, что сопредседателям удастся организовать встречу глав МИД Азербайджана и Армении в рамках предстоящего заседания СМИД ОБСЕ в Гамбурге 8-9 декабря.
Дж.Уорлик подчеркнул, что в ходе предстоящей встречи стороны смогли бы обсудить важные, ключевые вопросы по решению конфликта, в особенности по реализации решений достигнутых в Вене и Петербурге.
«Сопредседатели готовы к работе со сторонами нагорно-карабахского конфликта для достижения продолжительного мира»,- отметил он.