Հրանտ Բագրատյանը 1000 դրամի հիմնադրամի փոխարեն առաջարկում է 2 տոկոսով ավելացնել եկամտահարկն ու ուղղել զինորների կարիքներին
16/11/2016 14:55
Զոհված կամ վիրավորում ստացած զինծառայողներից առաջ, կարծում եմ, պետք է լուծենք նաև ողջ զինծառայողների հարցերը, այսօր ԱԺ-ում «1000 դրամի» նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը:
«Թույլ տվեք ինձ այսպիսի բան ասել` մենք այսօր ավելի շատ հարգում ենք զոհվածներին ու չենք մտածում կենդանիների մասին: Սա սխալ մոտեցում է, այո, մարդը արյունը տվել է, պետք է մտածել՝ ինչպես փոխհատուցել, բայց երբ զինվորն այսօր ծառայում է,  նրան դրա համար պետք է լիարժեք աշխատավարձ տրվի»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Պատգամավորը հաշվարկել է` եթե զինվորներին տրվի նվազագույն աշխատավարձ, ապա տարեկան պետք կլինի լրացուցի 30 մլրդ դրամ, եթե միջին աշխատավարձ` լրացուցիչ 80 մլրդ դրամ:
«Պետք չէ ասել, որ բյուջեում այդ գումարները չկան: Հանրապետությունը պղինձն ու մոլիբդենն արտահանվում է օֆշորներ, որտեղից ծախում են իրական գնով, բոլորն այդ փողի տեղը գիտեն: Կամ` ասում ենք, բարձրացրեք գույքահարկը, շքեղ առանձնատների դեպքում` թող վճարեն: Կամ ինչու՞ պետք է Ազգային ժողովը 53 ծառայողական մեքենա ունենա: Վերաբաշխեք գումարները»,- առաջարկեց Հրանտ Բագրատյանը:
Բացի այդ, նա անարդյունավետ համարեց 1000 դրամ վճարելու մեխանիզմը:
«Եթե օրինակ ունենք 150 վիրավոր ու զոհված, հասկանալի է՝ գումարը կբավարարի,  իսկ եթե ունե՞նք 92 թ.-ի կրկնություն` 2000-ից ավել զո՞հ: Սա՞ է լուծումը: Թե այդ ժամանակ էլ նոր նախագիծ կբերվի, որ սկսենք 2000-ական դրամներ հավաքել»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Որպես լուծում` պատգամավորն առաջարկեց 1000 դրամ հավքելու ու հիմնադրամ ստեղծելու փոխարեն, վճարվող եկամտահարկին տարեկան գումարել 2-3 տոկոս ու դիտարկելով եղած իրավիճակն ու օգնույթան կարիք ունեցողների թիվն` ամեն տարի հաստատել` տվյալ ավելացված 2 կամ 3 տոկոսը կուղղվի զինծառայողների կարիքներին:

Грант Багратян предлагает вместо проекта «1000 драмов» увеличить на 2% подоходный налог
Прежде чем решать вопрос погибших или раненых военнослужащих, следует решить проблемы всех военнослужащих, заявил сегодня в парламенте Армении депутат Грант Багратян в ходе обсуждения проекта «1000 драмов».
«Позвольте сказать что-то, мы сегодня больше чтим мертвых, чем думаем о живых. Это неправильный подход, да, человек отдал свою кровь, нужно подумать, как возместить это, но когда сегодня военнослужащий несет службу, ему за это должна выплачиваться полноценная зарплата», - сказал Г.Багратян.
Депутат подсчитал, что если военнослужащим будет выплачиваться минимальная зарплата, то для этого потребуются дополнительные 30 млрд. драмов, если средняя зарплата – дополнительные 80 млрд. драмов.
«Не нужно говорить, что этих сумм нет. Из республики медь и молибден экспортируются в офшоры, откуда это сырье продается по реальной цене, все знают, где находятся эти деньги. Или повышайте налог на имущество, пусть платят за роскошные особняки. Или почему в парламенте должно быть 53 служебные машины. Перераспределите суммы», - предложил Грант Багратян.
Кроме того, по мнению депутата, механизм выплаты 1000 драмов неэффективен.
«Если, к примеру, есть 150 раненых и погибших, понятно, что эта сумма вполне достаточна, а если повторится ситуация 92-го, когда было более 2000 жертв. Разве это решение? Или тогда представите в парламент новое решение, чтобы начать собирать по 2000 драмов?» - заявил Грант Багратян.
В качестве решения депутат предложил вместо выплаты 1000 драмов и создания фонда, прибавить к уплачиваемому подоходному налогу 2-3% и с учетом ситуации и нуждающихся в помощи ежегодно утверждать, что эти добавленные 2 или 3 процента  и будут направлены на нужды военнослужащих.