Սերժ Սարգսյանը կողմ է Երևանի և Բաքվի միջև արագ արձագանքման համար «թեժ գծի» ստեղծմանը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կողմ է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձություններին արագ արձագանքելու համար Երևանի և Բաքվի միջև «թեժ գծի» ստեղծմանը:
«Կարելի է, եթե դա օգտակար կլինի և եթե մենք օպերատիվ կարձագանքենք տեղի ունեցող իրադարձություններին: Դիցուք, շփման գծում որևէ մեկը կրակում է և մեր տվյալներով` ադրբեջանցիներն են: Ես վերցնում եմ հեռախոսը, զանգում եմ Ադրբեջանի նախագահին և ասում` «կրակում են» ու նա իրականում ստուգում է դա», - ասել է Սերժ Սարգսյանը "Россия сегодня" միջազգային լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում:
Նա ընդգծել է` «դեմ չէր լինի» նման «թեժ գծի» ստեղծմանը:
«Ես պատրաստ կլինեի հսկողություն սահմանել ու հաստատ ասել` կրակու՞մ են մերոնք, թե՞ ոչ` նման վերաբերմունք ակնկալելով նաև Ադրբեջանի ղեկավարությունից», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Նախագահն ընդգծել է, որ 90-ականներին փորձ արվել է ստեղծել «թեժ գիծ»:
«Նման փորձ մենք ունենք դեռ 90-ականների սկզբից, այն ժամանակ ես Հայաստանի Պաշտպանության նախարարն էի և ուղիղ կապ ունեի Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հետ: Մենք ծայրահեղ իրավիճակներում, երբ կապ էր անհրաժեշտ, կարողանում էինք այդպես կապվել, բայց հիմա նման բան չկա», - բացատրեց Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении выступает за создание «горячей линии» между Ереваном и Баку
Президент Армении Серж Саргсян в интервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву заявил, что выступает за создание «горячей линии» между Ереваном и Баку для оперативного реагирования на события в Нагорном Карабахе.
«Можно, если это принесет пользу, если мы будем оперативно реагировать на события. Допустим, на линии соприкосновения кто-то стреляет, и по нашим данным, это азербайджанцы стреляют, я беру трубку, звоню президенту Азербайджана и говорю: «Стреляют». И он на самом деле проверяет», - сказал С.Саргсян в интервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
По словам президента, он «был бы не против» создания такой «горячей линии» между Ереваном и Баку.
«Я был бы готов установить контроль и точно сказать, наши стреляют или не стреляют, конечно, ожидая такого же отношения со стороны азербайджанского руководителя», - отметил глава государства.
Президент добавил, что в 1990-х была предпринята попытка создать «горячую линию».
«Такая попытка у нас была еще в начале 1990-х, тогда я был министром обороны Армении, у нас была прямая связь с министром обороны Азербайджана. Мы могли в таких экстремальных случаях, когда нужна была экстренная связь, связаться. Но сейчас этого не существует», - пояснил он.