Նախատեսվում է 2017-ի պետբյուջեից Արցախին տրամադրել 47,4 մլրդ դրամի բյուջետային վարկ
2017 թվականի պետբյուջեից Արցախին, որպես ՀՀ-ի կողմից արտաքին տնտեսական աջակցություն, նախատեսվում է տրամադրել 47,4 մլրդ դրամի չափով բյուջետային վարկ, այս մասին խորհրդարանում 2017 թվականի բյուջեի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը։
Վերջինս ընդգծեց, որ 2017 թվականին պետբյուջեի ծախսերը ծրագավորվել են 3 տրիլիոն 360 միլիարդ դրամի չափով, որոնց ծավալի 93 տոկոսը բաժին կընկնի ընթացիկ ծախսերին, իսկ 7 տոկոսը՝ ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերին։
Նրա խոսքով՝ 2017 թվականի պետբյուջեի ծախսային մասում ևս գերակշռում է սոցիալ-մշակութային բաղադրիչը։
«Դրանք ներառում են կրթությունը, գիտությունը, հանգիստը, մշակույթը, կրոնը, առողջապահությունը և սոցիալական պաշտպանության ոլորտները, որոնց տեսակարար կշիռը բյուջեի ծախսերի ամբողջ ծավալում 47 տոկոս կկազմի։ Պաշտպանության, հասարակական կարգի պահպանության և ազգային անվտանգության ոլորտները 22,9 տոկոս կկազմեն, իսկ տնտեսության ճյուղերինը, ներառյալ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը՝ 8,4 տոկոս»,-ասաց Գագիկ Մինասյանը։

Гагик Минасян: Из госбюджета на 2017 год предусматривается выделить Арцаху бюджетный кредит на 47,4 млрд драмов
Из государственного бюджета Армении на 2017 год предусматривается предоставить из Арцаху в качестве внешней экономической помощи бюджетный кредит в размере 47,4 млрд. драмов, заявил сегодня председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян в ходе обсуждения в парламенте Армении проекта государственного бюджета на 2017 год.
Он подчеркнул, что расходы бюджета в 2017 году запланированы в размере 3 триллионов 360 млрд. драмов, 93% объема которых приходится на текущие расходы, а 7% – на расходы по линии нефинансовых активов.
По словам депутата, в расходной части госбюджета на 2017 год также преобладает социально-культурный компонент.
«Они включают сферы образования, науки, культуры, религии, отдыха, здравоохранения и социальной защиты, удельный вес которых во всем объеме бюджетных расходов составит 27 процентов. Сферы обороны, соблюдения общественного порядка и национальной безопасности составят 22,9 процентов, а расходы на отрасли экономики, включая охрану окружающей среды, составят 8,4 процента», - сказал Гагик Меликян.