Սերժ Սարգսյան. Հայկական կողմը պատրաստ է հենց վաղը ստորագրել հրադադարի խախտման հետաքննական մեխանիզմների վերաբերյալ համաձայնագիրը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, եթե հանդիպումը կլինի արդյունավետ:
«Մենք երբեք չենք հրաժարվում որևէ հանդիպումներից: Լինի դա նախագահների, արտգործնախարարների, թե աշխատանքային մակարդակով: Բայց մենք միշտ կողմ ենք, որ այդ հանդիպումներն օգուտ բերեն, լինեն ինչ-որ տեղաշարժեր: Եթե տեղաշարժ չկա, եթե մենք հանդիպում ենք, իսկ հետագայում պայմանավորվածությունները չեն իրականացվում` ի՞նչ օգուտ կա այդ հանդիպումներից», - ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ Ria.ru-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով` հայկական կողմը ցանկանում է ու պատրաստ է «թեկուզ հենց վաղը, հենց այսօր երեկոյան ստորագրել հրադադարի խախտման դեպքերը հետաքննող մեխանիզմների մասին համաձայնագիրը»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ համանախագահներն ու միջազգային հանրությունը հաստատ իմանան, թե ով է խախտում հրադադարը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաև ընդգծել է` հակամարտության կարգավորումը հնարավոր է միայն փոխզիջումներով:
«Իհարկե, կա լուծում, ու մենք հասկանում ենք, որ այն պետք է փոխզիջումների վրա հիմնված լինի, սա այն դեպքը չէ, որ հաղթի Հայաստանը կամ Ադրբեջանը կամ Ղարաբաղը», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում մշակվել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման երեք սկզբունքներ` ուժի չկիրառումը, երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ազգերի ինքնորոշման իրավունքը:
Այս առումով` Երևանը պատրաստ է վերադառնալ Բաքվի հետ բանակցություններին, «բայց միայն այս երեք սկզբունքների հիման վրա»:

Серж Саргсян: Армянская сторона готова хоть завтра подписать соглашение о механизме расследования нарушений перемирия
Президент Армении Серж Саргсян готов провести встречу с главой Азербайджана Ильхамом Алиевым, если она принесет пользу.
«Мы никогда не отказывались от каких-либо встреч. Будь это на уровне президента, министра иностранных дел, даже на рабочем уровне. Но мы всегда за то, чтобы эти встречи приносили пользу, были какие-то подвижки. Если нет подвижек, если мы встречаемся, а дальше не выполняются договоренности, какая польза от встреч?» - заявил С.Саргсян в интервью генеральному директору МИА «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву.
По его словам, армянская сторона хочет и готова «подписать хоть завтра, хоть сегодня вечером соглашение о создании механизма расследований нарушений перемирия».
«Мы хотим, чтобы и сопредседатели, и мировое сообщество точно знали, кто нарушает режим перемирия», - заявил С.Саргсян.
Он также заявил, что урегулирование конфликта возможно только через компромисс.
«Конечно, есть решение, и мы понимаем, что оно должно основываться на компромиссах, это не тот случай, чтобы победила Армения, Азербайджан или Карабах», - сказал президент Армении.
Он напомнил, что в рамках Минской группы ОБСЕ выработаны три принципа урегулирования нагорно-карабахской проблемы: неприменение силы или угрозы ее применения, территориальная целостность государств, равноправие народов и их право на самоопределение.
В связи с этим президент Армении отметил, что Ереван готов вернуться к переговорам с Баку, «но только лишь на основе этих трех принципов».