Ադրբեջանը պատրաստվում է պատերազմի, բայց դա սկսելն այդքան էլ հեշտ չէ. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի բացակայությունն արդեն իսկ մտահոգիչ հանգամանք է, լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Ալիևի վարչակազմը մինչ օրս հստակ պատասխան չտվեց Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին առաջարկներին՝ կազմակերպել նախագահների նոր հանդիպում», - ասաց Մելիք-Շահնազարյանն՝ ընդգծելով, թե դժվար է ասել՝ կկարողանա՞ն կազմակերպել ԱԳ նախարարների սպասվող հանդիպումը:
Քաղաքագետը շեշտեց՝ ադրբեջանական կողմն ամեն ինչ անում է՝ ցույց տալու, որ քաղաքական հարթակներում ձեռք բերած պայմանավորվածություններն իրենց համար որևէ արժեք չունեն:
Այն, թե ինչո՞վ է պայմանավորված Ադրբեջանի խուսափողականությունը քաղաքական հարթակում լուծել հարցերը, Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն ընդգծեց՝  հասկանալի է, որ բանակցային գործընթացում բավական խոցելի է դարձել Ադրբեջանի դիրքերը:
«Փորձում է ինչ-որ մի կերպ իրավիճակ փոխել. եթե դրա համար անհրաժեշտ լինի սրել սահմանում իրավիճակը՝ կգնան այդ ճանապարհով, եթե պետք է մեծանել ռազմատենչ հայտարարությունների քանակը, տոնը փոխել՝ կգնա այդ ճանապարհով: Ամեն ինչ անում են հնարավորինս փակ սենյակներից խուսափելու համար, որտեղ իրենց վրա ճնշումներ են գործադրել», - ասաց նա:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունը տարբեր քայլեր է անում հասարակության մարտական ոգին բարձրացնելու համար, բայց, նրա խոսքով, չնայած ռազմատենչ հայտարարություններին, զորավարժություններին՝  Ադրբեջանին չի հաջողվում մեղմել հասարակական տրամադրությունները, բարձրացնել հասարակության մարտական ոգին:
Թե այսօր ի՞նչն է զսպում Ադրբեջանին չսկսել ռազմական գործողություններ, քաղաքագետն ընդգծեց՝ աշխատում է հայկական զինված ուժերի գործոնը, որը բավարար է խաղաղության այս աստիճանն ապահովելու համար:
«Բացի այս, ապրիլից հետո Հայաստանի դիվանագիտությունն ինչ-որ չափով տեղից շարժվել է, լուծվել են որոշակի խնդիրներ,  այսինքն՝ այս գործոնն էլ է աշխատում և ունի դրական արդյունքներ», - շեշտեց նա:
«Ադրբեջանն, իսկապես, պատրաստվում է պատերազմի, այսօր այն վերսկսելու ավելի լուրջ պատճառներ ունի, քան՝ ապրիլից առաջ: Ապրիլին ձախողելով՝ բավական լուրջ գործոններ են կորցրել բանակցային սեղանին որպես հաղթաթուղթ օգտագործելու համար: Այսինքն՝ կա ցանկություն պատերազմի միջոցով հասնել հաջողության, բայց Ադրբեջանի ցանկությունն ու հնարավորություններն իրար չեն համապատասխանում, ստիպված են բավարարվել ռազմատենչ հայտարարություններով, սահմանագծում լարվածության փոքր աստիճանի աճով», - ասաց քաղաքագետը:
Մելիք-Շահնազարյանը նշեց՝ Ադրբեջանի համար պատերազմ սկսելն այդքան էլ հեշտ չէ,  «քանի որ ապրիլին հատուկ-ջոկատայինների զգալի թիվ է կորցրել, իսկ առանց դրա, հաջողության հույսեր ունենալ չեն կարող»:

Азербайджан готовится к войне, однако начать ее не так-то легко – Грант Мелик-Шахназарян
Отсутствие переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта уже само по себе является вызывающим обеспокоенность обстоятельством, такое мнение высказал в ходе встречи с журналистами политолог Грант Мелик Шахназарян.
«Режим Алиева по сей день не дал четкого ответа на последние предложения сопредседателей организовать встречу президентов», - сказал политолог, подчеркнув, что сложно сказать, удастся ли организовать предстоящую встречу глав МИД.
Политолог отметил, что азербайджанская сторона делает все, чтобы показать – достигнутые на политических площадках договоренности не представляют для нее какую-либо ценность.
Касаясь стремления Азербайджана избежать решения вопросов в политической плоскости Грант Мелик-Шахназарян подчеркнул, что это обусловлено тем, что позиция Азербайджана в переговорном процессе стала довольно уязвимой.
«Азербайджан пытается каким-то образом изменить ситуацию. Если для этого будет необходимо обострить ситуацию на передовой, азербайджанская сторона пойдет по этому пути. Если понадобится увеличить количество милитаристских заявлений, поменять тон, сделает и это. В Баку делают все возможное, чтобы избежать обсуждений за закрытыми дверями», - сказал политолог.
Он отметил, что власти Азербайджана предпринимают различные шаги в направлении повышения боевого духа населения Азербайджана. Однако, по словам политолога, несмотря на милитаристские заявления, военные учения, Азербайджану не удается смягчить настроения в обществе, поднять его боевой дух.
Обратившись к вопросу о том, что удерживает сегодня Азербайджан от военных действий, политолог подчеркнул, что здесь срабатывает фактор армянских вооруженных сил, который достаточен для обеспечения нынешнего уровня мира.
«Кроме того, после апреля армянская дипломатия, в какой-то мере, сдвинулась с места, решились некоторые вопросы, то есть этот процесс также дает положительные результаты», - сказал он.
«Азербайджан в действительности готовится к войне. Сегодня у него есть более серьезные причины для возобновления войны, чем до апреля. Потерпев неудачу в апреле, они потеряли в переговорном процессе достаточно серьезные карты, которые могли использовать у стола переговоров в качестве победителя. То есть, у Азербайджана есть желание достичь успеха с помощью военных действий, однако желания и возможности Азербайджана не совпадают, посему они вынуждены удовлетворяться воинственными заявлениями, небольшой эскалацией напряженности на границе», - сказал политолог.
Мелик-Шахназарян отметил, что начать войну для Азербайджана не так-то легко, поскольку в апреле он потерял значительное число спецназовцев, без которых не может рассчитывать на успех.