ՀՀ-ում Չինաստանի ռազմական կցորդն այցելել է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան
2016 թ. նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում (ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ) հյուրընկալվեցին ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, ավագ գնդապետ Լի Գուանյան և ՉԺՀ-ում ՀՀ ռազմական կցորդ, գնդապետ Համիկ Սայադյանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի մամուլի ծառայությունը:
Հյուրերին ընդունել է ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը Չինաստանի ռազմական կցորդին փոխանցել է ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի և Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագիրը:
Երկու հաստատությունների միջև համագործակցության հիմքը դրվել է ՊԱՀՀ-ի պետ Հայկ Քոթանջյանի՝ 2014 թ. Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ կատարած այցի ընթացքում: Համագործակցության հուշագիրը ստորագրվել է ՊԱՀՀ-ի պետի տեղակալ Բենիամին Պողոսյանի՝ 2016 թ. Չինաստան կատարած այցի ժամանակ:
Այցի ընթացքում ՀՀ-ում Չինաստանի ռազմական կցորդ ավագ գնդապետ Լի Գուանյան կարևորեց Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի և Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև համագործակցությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կնպաստի երկու պետությունների միջև հարաբերությունների սերտացմանը:

Военный атташе КНР в Армении посетил Национальный исследовательский университет обороны МО РА
22 ноября 2016 г. военный и военно-воздушный атташе посольства Китайской Народной Республики в Республике Армения, старший полковник Ли Гуанъя и военный атташе Армении в Китае, полковник Амик Саядян посетили Национальный исследовательский институт обороны Министерства обороны Республики Армения (НИУО МО РА). Гостей принял начальник НИУО, доктор политических наук, профессор, генерал-лейтенант Гайк Котанджян. На встрече присутствовал заместитель начальника НИУО по науке, руководитель Института национальных стратегических исследований, кандидат исторических наук Бениамин Погосян.
В процессе встречи генерал-лейтенант Гайк Котанджян передал китайскому военному атташе Меморандум о сотрудничестве, подписанный между НИУО МО РА и Институтом международных стратегических исследований Китая.
Основы сотрудничества между двумя организациями были заложены еще в 2014 г. во время визита начальника НИУО в Институт международных стратегических исследований Китая. Меморандум о сотрудничестве был подписан заместителем руководителя НИУО Бениамином Погосяном во время его визита в Китай в 2016 г.
Во время встречи военный атташе посольства КНР в РА, старший полковник Ли Гуанъя подчеркнул важность сотрудничества между Национальным исследовательским университетом обороны Армении и  Институтом международных стратегических исследований Китая выражая уверенность в том, что оно будет способствовать укреплению отношений между двумя странами.