Ներկայիս համանախագահների մոտեցումները Մինսկի խմբում չաշխատեցին, հետևաբար, մոտեցումները փոխելու անհրաժեշտություն է առաջացել. Քաղաքագետ
23/11/2016 10:34
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի՝ խմբից հեռանալը պայմանավորված չէ ԱՄՆ-ում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների արդյունքներով, նման համոզմունք Aysor.am-ի հետ զրույցում հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Մեծ հաշվով, դեռևս նոր վարչակազմն այնտեղ չի գործում, փաստ է, որ նրանք հիմա ավելի շատ տեխնիկական հարցեր են լուծում, քան՝ իրական քաղաքականության փոփոխության»,-  ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նաև նշեց, թե չի կարծում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ձևաչափի փոփոխություն է լինելու. բանակցությունները հետագայում էլ շարունակվելու են Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի շնորհիվ:
«Պարզ է, որ ներկայիս համանախագահների մոտեցումներն, ըստ էության, չաշխատեցին, նրանց առաջարկները և ջանքերը ցանկալի արդյունքների չբերեցին, հետևաբար, նաև մոտեցումները փոխելու անհրաժեշտություն է առաջացել, միգուցե նոր գաղափարներ մշակելու և քաղաքական դաշտ բերելու համար: Այս տեսակետից, կարծում եմ, որ երբ փոխվում են Մինսկի խմբի համանախագահները, միանգամից երկու խնդիր է լուծվում»,-ասաց Մելիք-Շահնազարյանը:
Առաջինն, ըստ քաղաքագետի, այն է, որ փոփոխությամբ նոր մտքեր բերելու հնարավորություն են փնտրում, և երկրորդ՝ ինչ-որ չափով բանակցային գործընթացի սառեցված իրավիճակին հիմնավորելու առիթ է:
«Այսինքն, կպատճառաբանեն, թե նոր համանախագահներ կան, նրանց ժամանակ է պետք թեմաները հասկանալու, մշակելու և այլնի համար, և այս կերպ Մինսկի խմբում համանախագահող պետություններն, ըստ էության, հարմար պատճառաբանություններ են բերում բանակցային գործընթացը փակուղում հայտնվելու համար»,-նշեց քաղաքագետը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել էր, որ դեկտեմբերի 31-ին կհեռանա Միսնկի խմբից:

Подходы нынешних сопредседателей МГ ОБСЕ не сработали, следовательно, возникла необходимость их изменения – Грант Мелик Шахназарян
23/11/2016 12:30
Уход американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика не обусловлен результатами президентских выборов в США, такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«По большому счету, новая команда пока не действует и сейчас они больше заняты решением технических вопросов, чем изменением политики – это факт», - сказал Грант Мелик-Шахназарян.
Политолог также отметил, что не считает, что формат Минской группы ОБСЕ будет изменен: переговоры и в дальнейшем будут продолжаться благодаря усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ.
«Ясно, что подходы нынешних сопредседателей, по сути, не сработали, их предложения и усилия не дали желаемых результатов, следовательно, возникла также необходимость в изменении подходов, возможно для разработки и внедрения новых идей в политическое поле. С этой точки зрения, считаю, что смена сопредседателей Минской группы, решает сразу два вопроса», - сказал Мелик-Шахназарян.
По мнению политолога, во-первых, изменение дает возможность поиска и генерации новых идей, и во-вторых, это повод в какой-то мере обосновать заморозку переговоров по карабахскому урегулированию.
«То есть, будет мотивировано тем, что есть новые сопредседатели, им нужно время, чтобы вникнуть в тему, разработать предложения и т.д., и таким образом страны-сопредседатели Минской группы, по сути, приведут удобные аргументы относительно того, что переговорный процесс оказался в тупике», - отметил политолог.
Ранее американский дипломат Джеймс Уорлик написал в своем микроблоге Twitter, что покинет 31 декабря пост сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США.