Ջեյմս Ուորլիքն ազատ է տնօրինել սեփական կյանքը. Շավարշ Քոչարյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ  Ջեյմս Ուորլիքն ազատ է տնօրինել սեփական կյանքը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն, անդրադառնալով Ջեյմս Ուորլիքի` Մինսկի խումբը լքելու ու ռուսական իրավաբանական ընկերությունում աշխատանքի անցնելու հայտարարությանն, ասաց  ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Դուրս գալով այս պաշտոնից` նա ազատ է տնօրինել իր սեփական կյանքը: Միևնույն ժամանակ, օրինակ, Մեթյու Բրայզայի դեպքում նրա ապագա գործունեությունը ցույց տվեց, որ, այնուամենայնիվ, լինելով համանախագահ՝ որոշակի կողմնակալություն կար, ինչն արտահայտվեց իր հետագա աշխատանքում: Ջեյմս Ուորլիքի դեպքում որևէ մեկնաբանություն չեմ կարող տալ, քանի դեռ չեմ տեսել նրա հետագա գործունեությունը»,- ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Խոսելով ամերիկացի համանախագահի առաջիկա փոփոխության ու ֆրանսիացի նոր համանախագահի մասին` Շավարշ Քոչարյանը հորդորեց չգերագնահատել անձերի դերակատարումը:
«Չգերագնահատենք այն անձանց, որոնց նշանակում են եռանախագահ երկրները` որպես ներկայացուցիչ: Բնական է, որ պետության քաղաքականությունը, պետության քաղաքականությունն է: Անհատներն ունեն իրենց որոշակի թեթևակի ազդեցությունը, բայց այն շատ թեթևակի է և այդ տեսակետից պետության քաղաքականությունը մնում է պետության քաղաքականություն»,- ասաց Շավարշ Քոչարյանը:

Джеймс Уорлик свободен распоряжаться своей жизнью – Шаварш Кочарян
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик свободен распоряжаться своей жизнью, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, касаясь заявления Джеймса Уорлика об уходе в отставку с поста сопредседателя и переходе на работу в российскую юридическую фирму.
«Покинув пост сопредседателя МГ ОБСЕ, он свободно может распоряжаться своей жизнью. В то же время, к примеру, в случае Мэтью Брайзой его дальнейшая деятельность показала, что будучи сопредседателем, он тем не менее, проявлял некоторую необъективность и это продемонстрировала его дальнейшая работа. В случае Джеймса Уорлика, не могу пока комментировать, поскольку не видел дальнейшую деятельность», - сказал Шаварш Кочарян.
Говоря о смене американского и французского сопредседателей Минской группы ОБСЕ и ожидающихся на этом фоне изменениях, Шаварш Кочарян призвал не переоценивать роль личностей.
«Давайте не переоценивать лиц, которых страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ назначают в качестве своих представителей. Есть политика страны, и назначенные лица осуществляют ее», - сказал Шаварш Кочарян.
По словам Шаварша Кочаряна, в переговорах по урегулированию карабахского конфликта политика стран сопредседателей МГ ОБСЕ, независимо от смены представителей этих государств, остается, соответственно смена лиц не означает, что переговорный пакет будет разрабатываться с нуля.