Հայաստանն ու Արցախը պատերազմ սկսելու պատճառ չունեն. Սերժ Սարգսյան
«Ադրբեջանը շարունակում է հոխորտալ, թե փորձելու է ուժի ու բռնության կիրառմամբ իր կամքը պարտադրել մեզ: Ադրբեջանի այդ ագրեսիան լուրջ հարված հասցրեց բանակցային գործընթացին: Այժմ հիմնախնդրի կարգավորման ջանքերը բաժանվել են ապրիլից առաջ և ապրիլից հետո փուլերի: Թե առաջ, թե հետո մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ Հայաստանն ու Արցախը պատերազմ սկսելու պատճառ չունեն: Սա է մեր և Ադրբեջանի մոտեցումների ամենաէական տարբերությունը», - ասաց նախագահն՝ ընդգծելով, որ Արցախի հարցը կարող է լուծվել միայն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
Նախագահի խոսքով՝ հակամարտության կողմերը պետք է իրատեսորեն գնահատեն ուժերի առկա հավասարակշռվածությունը: Նրա պնդմամբ՝ ապրիլյան պատերազմն ապացուցեց, որ Բաքվում իրատեսության հետ կապված լուրջ խնդիրներ կան: «Մեր բանակը լուծեց իր առջև դրաված ռազմական խնդիրը՝ լինելով պաշտպանվող կողմ, իսկ Ադրբեջանը, նախահարձակ լինելով, չկարողացավ լուծել իր առջև դրված խնդիրը»,-ասաց նա:
Սերժ Սարգսյանը շեշտեց, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կարող է լուծվել միայն Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշմամբ. «Քանի դեռ այս հիմնական խնդիրը կա, Արցախի կարգավիճակը անորոշության է մատնված, հարցի լուծում չի կարող լինել»:
Նախագահը ասաց, որ Հայաստանը Բաքուն գրավելու և կապիտուլյացիա պարտադրելու ռազմաքաղաքական խնդիր չի հետապնդում, սակայն շատ լավ գիտակցում է, թե ինչ տեսակի անդառնալի կորուստ կարող է հասցնել հակառակորդին:
«Մենք սպառազինությունների մրցավազքի մեջ չենք մտնելու, մենք այդտեղ իմաստ չենք տեսնում: Փոխարենը մեր ԶՈւ-ի առաջ դրված խնդիրները շատ լավ պատկերացնում ենք, և մեր ռեսուրսները բավարար են դրանք լուծելու համար»,-հավելեց նա:

У Армении и Арцаха нет причин для возобновления войны – Серж Саргсян
Президент Армении Серж Саргсян обратился сегодня в своей речи на 16-ом съезде правящей Республиканской партии Армении (РПА) к апрельской войне.
«Азербайджан продолжает угрожать, что попытается навязать нам свою волю путем применения силы и насилия. Эта агрессия Азербайджана нанесла серьезный удар переговорному процессу. Сейчас усилия по урегулированию конфликта разделились на этапы – до и после апреля. И до, и после этого наша позиция продолжает оставаться той же – Армения и Арцах не имеют причин для возобновления войны. В этом самая существенная разница в подходах Армении и Азербайджана», - сказал президент, подчеркнув, что вопрос Нагорного Карабаха может быть решен только путем мирных переговоров.
По словам президента, стороны конфликта должны реально оценить существующее равновесие. По утверждению С.Саргсяна, апрельская война доказала, что Баку утратил связь с реальностью: «Наша армия решила поставленные перед ней задачи, а Азербайджан, проявив агрессию, не смог решить поставленную задачу».
Серж Саргсян отметил, что вопрос Нагорного Карабаха может быть решен только путем самоопределения народа Арцаха. «Пока существует эта проблема, статус Арцаха не определен – вопрос не может быть решен», - подчеркнул он.
Президент заявил, что Армения не преследует стратегической цели захватить Баку и принудить к капитуляции, однако очень хорошо осознает, какую необратимую потерю может нанести противнику.
«Мы не намерены вступать в гонку вооружений, мы не видим в этом смысла. Мы очень хорошо представляем поставленные перед нашими Вооруженными силами задачи и у нас достаточно ресурсов для их решения», - подчеркнул президент.