Գազի սակագինը կրկին բարձրացնելու կարիք կառաջանա. ՀԺ
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը երեկ հրապարակել է «Գազպրոմ Արմենիայի» առաջիկա 3 տարիների ներդրումային ծրագիրը, որից ակնհայտ է դառնում, որ 2018 թվականին գազի սակագինը կրկին բարձրացնելու կարիք կառաջանա։ Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Խնդիրն այն է, որ դեռ անցած տարի հաստատված եռամսյա ծրագրով 2017-ի համար «Գազպրոմ Արմենիան» նախատեսում էր 13.6 մլրդ դրամի ներդրում, և այդ գումարը ներառված էր սակագնի հաշվարկում։
Սակայն այդ ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանի՝ ՀՀ վարչապետ դառնալուց հետո որոշվեց, որ գազի սակագինը Հայաստանում պետք է նվազեցվի, և նոր ծրագրով 2017-ի համար նախատեսվել է արդեն 3.5 միլիարդ դրամի ներդրում։ Ներդրումների այսպիսի կտրուկ նվազեցումը պայմանավորված էր հենց սակագնի նվազեցման անհրաժեշտությամբ։ Սակայն 2018-ի համար կրկին նախատեսվել է մեծ ներդրում՝ մոտ 18 միլիորդ դրամ, ինչը կրկին պետք է ներառվի սակագնի մեջ, և դա հանգեցնելու է սակագնի բարձրացման։
Նշենք, որ ՀԾԿՀ-ն սակագինը որոշելիս պետք է նախ հաստատի ներդրումային ծրագիրը։ Այս անգամ, սակայն, հանձնաժողովը նվազեցրել է սակագինը, ապա հրապարակել ներդրումային ծրագիրը: Այլ կերպ ասած, ծրագիրը համապատասխանեցվել է սակագնին, այնինչ պետք է տեղի ունենար հակառակը։ Սա ևս մի անգամ ապացուցում է, որ սակագնի նվազեցումը քաղաքական որոշում էր», - հավելել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Может вновь возникнуть необходимость повышения тарифа на газ
Комиссия по регулированию общественных услуг Армения опубликовала накануне инвестиционную программу ЗАО «Газпром Армения» на ближайшие 3 года, из которой становится ясно, что в 2018 году вновь появится необходимость повышения тарифа на газ, пишет газета «Айкакан жаманак».
«Проблема в том, что согласно утвержденной еще в прошлом году трехлетней программе компания "Газпром Армения" предусматривала на 2017 год инвестиции в размере 13.6 млрд. драмов, и эта сумма была включена в расчет тарифа.
Однако после назначения бывшего генерального директора этой компании Карена Карапетяна на должность премьера было решено снизить тариф на газ в Армении, и согласно новой программе, в 2017 году запланированы инвестиции на 35 млрд. драмов. Подобное резкое сокращение инвестиций обусловлено именно необходимостью снижения тарифа.
Однако на 2018 год вновь предусмотрены крупные инвестиции – около 18 млрд. драмов, которые опять должны быть включены в тариф, и это приведет к повышению тарифа. Отметим, что во время установления тарифа, КРОУ должно прежде утвердить инвестиционную программу. В этот раз, однако, комиссия снизила тариф, затем опубликовала инвестиционную программу.
Иными словами, программа приведена в соответствие с тарифом, в то время как должно было произойти обратное. Это снова доказывает, что снижение тарифа на газ было политическим решением», - пишет газета.