Արծվիկ Մինասյանի համար գնվել է 914 հազար դրամ արժողության ավիատոմս. ՀԺ
Բնապահպանության նախարարությունը հոկտեմբերի 14-ին Մոսկվայով և ետադարձ թռիչքով Լյուքսեմբուրգի մեկ տոմս է ձեռք բերել, որի արժեքը 914 հազար դրամ է կամ մոտ 1750 եվրո։ Այդ տոմսով Լյուքսեմբուրգ է թռել նախարար Արծվիկ Մինասյանը։
«Մինասյանը, վարչապետ Կարեն Կարապետյանի որոշմամբ, պետք է մասնակցեր Շրջակա միջավայրի և կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության երկրների նախարարների հանդիպմանը։ Քանի որ վարչապետի որոշման և Ա. Մինասյանի թռիչքի միջև ընդամենը երկու օր է մնացել, կարելի է մտածել, որ այդ պատճառով է տոմսն այդքան թանկ ստացվել։ Բայց եթե անգամ մենք Լյուքսեմբուրգ թռչելու համար հենց վաղը փորձենք տոմս ձեռք բերել, այն կարժենա 400-800 եվրո կամ 200-400 հազար դրամ։ Իհարկե, կան նաև 1000-2000 եվրոյով հարմարավետ տոմսեր, բայց արդյոք մեր աղքատիկ բյուջեն ընդունակ է նման շռայլության։
Ի դեպ, նույն փաստաթղթում նշված է, որ նույն չվերթով գնվել է ևս մեկ տոմս, բայց այն արժեցել է կրկնակի էժան՝ 435 հազար դրամ։ Այս տոմսն էլ նախարարության համար, հավանաբար, գնել է գերատեսչությունների ավիատոմսերի գնումներով զբաղվող «Էկենգ» ընկերությունը, որին այս պարագայում թանկությունը, կարծես թե, այնքան էլ չի հետաքրքրել»,-գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Для Арцвика Минасяна  приобрели авиабилет стоимостью 914 тысяч драмов
Министерство охраны природы Армении приобрело 14 октября один билет в Люксембург через Москву и обратно за 914 тысяч драмов или около 1750 евро. Билет был куплен для министра Арцвика Минасяна, пишет газета «Айкакан жаманак».
«Арцвик Минасян, по решению премьер-министра Карена Карапетяна, должен был участвовать во встрече министров стран Евросоюза и Восточного партнерства по окружающей среде и изменению климата. Поскольку между решением премьера и поездкой А.Минасяна оставалось лишь два дня, то можно подумать, что авиабилет обошелся так дорого именно по этой причине. Однако если мы попытаемся приобрести билет в Люксембург даже завтра, он будет стоить 400-800 евро или 200-400 тысяч драмов. Конечно, есть также билеты за 1000-2000 евро, с условиями комфортного перелета, но может ли вынести подобное расточительство наш скудный бюджет.
Кстати, в том же документе отмечается, что на этот рейс был куплен еще один билет, но стоил он вдвое дешевле – 435 тысяч драмов. Видимо, этот билет приобрела для министерства компания «Экенг», занимающаяся закупкой билетов для ведомств, которую, кажется, в этих условиях дороговизна не так уж и интересует», - отмечает издание.