ՀՀԿ. Բաքվի ակտիվությունը սահմանին պայմանավորված է բանակցային գործընթացում ոչ շահեկան դիրքերից
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ադրբեջանական կողմի ակտիվությունը պայմանավորված է Ադրբեջանի՝ բանակցային գործընթացում ոչ շահեկան դիրքերից, ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողներին ասաց կուսակցության մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ ի պատասխան Aysor.am-ի հարցի:
«Ադրբեջանի ղեկավարը ոչ վաղ անցյալում հայտարարեց, որ միջազգային հանրության կողմից կա ճնշում, որպեսզի ճանաչեն ԼՂՀ անկախությունը: Սա, միգուցե, անհամաձայնությունն է այն գործողությունների, այն պրեսսինգի, որը Ադրբեջանի ղեկավարության նկատմամբ իրականացնում են միջնորդ կողմերը», - նշեց Է. Շարմազանովը:
Նա շեշտեց՝ սահմանին տիրող իրավիճակը անթույլատրելի է ու դատապարտելի:
«Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը մեր տարածաշրջանում ոչ թե խաղաղության, այլ ապակայունացման և իրավիճակը սրելու քաղաքականության կողմնակից է», - հավալեց ՀՀԿ խոսնակը:

Шармазанов: Активность Азербайджана на границе обусловлена невыгодными позициями в переговорах
Активность Азербайджана в зоне карабахского конфликта обусловлена невыгодными для Баку позициями в переговорном процессе, заявил вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь Республиканской партии Эдуард Шармазанов.
«Не так двано президент Азербайджана заявлял, что на него оказывается давление признать независимость Карабаха. Возможно, это несогласие с прессингом, который оказывается в его отношении посредниками, международным сообществом», - сказал Э.Шармазанов по итогам заседания, отвечая на вопрос Aysor.am.
По его словам, приграничная ситуация свидетельствует, что Азербайджан является сторонником дестабилизации в нашем регионе.