Օպտիմալացման պատճառով պետական գերատեսչություններում չինովնիկները հուսահատ են. «Հրապարակ»
«Հրապարակի» տեղեկություններով՝ պետական գերատեսչություններում սպասվող օպտիմալացման պատճառով խուճապ է սկսվել, օրինակ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում, որտեղ 2 հազար հոգանոց աշխատակազմից կրճատվելու է 20-25 տոկոսը:
«Օպտիմալացումների «թրի տակով» անցնելու է նաև փոխնախարար Ֆիլարետ Բերիկյանը, կրճատվում են բազմաթիվ մարզային կառույցներ, մի շարք  վարչություններ են կրճատվում կամ միաձուլվում: Վարչապետը հարցը խիստ է դրել և նախարարներին ասել, որ իրեն թափուր հաստիքների ցանկը չբերեն: Այնպես որ, միջին չինովնիկները հուսահատ են, չգիտեն, թե ինչով են զբաղվելու»:

«Грапарак»: В государственных ведомствах чиновники в отчаянии из-за оптимизации
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что из-за ожидающейся оптимизации в государственных учреждениях началась паника, к примеру, в министерстве труда и социальных вопросов, где должно быть сокращено 20-25 процентов  двухтысячного персонала.
«Под оптимизацию попадет также заместитель министра Филарет Берикян, сокращаются многие областные структуры, ряд управлений объединяются или сокращаются. Вопрос поставлен серьезно и премьер сказал министрам, чтобы ему не приносили список вакантных штатов. Посему чиновники среднего звена в полном отчаянии и не знают, чем будут заниматься», - отмечает издание.