Փորձարկումներ՝ ՖԻՖԱ-ից. Աշխարհի առաջնություն՝ 48 թիմով ու 16 խմբով
ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն հանդես է եկել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության բարեփոխման նոր նախաձեռնությամբ, փոխանցում է iSport.ua-ն։
ՖԻՖԱ-ի նոր ղեկավար Ջաննի Ինֆանտինոն ոչ մի կերպ չի հանգստանում աշխարհի առաջնությունների գործող ձևաչափի փոփոխության հարցում։ Իտալացին նախ հայտարարեց Մունդիալի մասնակից թիմերի քանակը 40-ի հասցնելու մտադրության մասին, իսկ ահա նրա նոր գաղափարը գերազանցել է նախորդին։ Ինֆանտինոն առաջարկում է մրցաշարի միանգամայն նոր կառուցվածք, որում հանդես կգա 48 թիմ։ Նրանք, իրենց հերթին, կբաժանվեն 16 խմբի, յուրաքանչյուրում՝ 3-ական։ Լավագույն երկու թիմը դուրս կգան հաջորդ փուլ։
Սպասվում է, որ այս գաղափարը պաշտոնապես կհրապարակվի հաջորդ տարվա սկզբին կայանալիք ՖԻՖԱ-ի խորհրդի նիստում։ Եթե այն հաստատվի, կփորձարկվի միայն ԱԱ-2026-ում։

Эксперименты от ФИФА: Чемпионат мира из 48 команд и 16-ти групп
Президент ФИФА Джанни Инфантино выступил с новой инициативой реформирования чемпионата Мира по футболу, передает iSport.ua
Новый руководитель ФИФА Джанни Инфантино никак не успокоится в вопросе реформирования нынешнего формата проведения чемпионатов Мира. Сперва итальянец заявлял о желании увеличить количество участников мундиаля до 40, ну а новая его идея, озвученная сегодня, с лихвой переплюнула предыдущую.
Инфантино предложит совершенно новую структуру турнира, в котором будет участвовать 48 команд. В свою очередь они будут разбиты на 16 групп – по три в каждой. Лучшие 2 команды будут выходить в следующий этап.
Ожидается, что официально эта идея будет провозглашена в начале следующего года на заседании совета ФИФА, и если она и приживется, то апробируется лишь на ЧМ-2026.