Լավրով. ԵԱՀԿ-ում դեռևս չի հաջողվում համաձայնության հասնել ԼՂ-ում դիտորդների տեղակայման վայրի վերաբերյալ
09/12/2016 17:05
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Համբուրգում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ նախարարական հավաքի արդյունքներով հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան  հակամարտության գոտում դիտորդների տեղակայման վայրի շուրջ կոնսեսուս դեռ չկա, փոխանցում է ТАСС-ը:
Նրա խոսքով՝ ավելի վաղ  ձեռք բերված համաձայնությունները վերաբերում են ԵԱՀԿ-ի դիտորդների թվի ավելացմանը: Նա տեղեկացրել է, որ այդ թիվն ավելացել է ընդամենը  7-ով:
«Այդ համաձայնությունները պետք է ամրապնդվեն ԵԱՀԿ-ի որոշումներով, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է կոնսեսուս: Դիտորդների թվի ավելացման հարցի հետ կապված կոնսեսուս կա, սակայն, թե որտեղ պետք է տեղակայվեն, կոնսեսուս դեռ չկա: Ես, ինչպես և շատերը, կարծում եմ, որ նրանք պետք է տեղակայվեն շփման գծի երկայնքով»,-ասաց ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը:

Лавров: Консенсуса по месту развертывания наблюдателей ОБСЕ в Нагорном Карабахе пока достичь не удается
09/12/2016 16:58
Глава МИД РФ Сергей Лавров по итогам состоявшегося в Гамбурге заседания СМИД ОБСЕ заявил, что консенсуса по месту развертывания наблюдателей ОБСЕ в Нагорном Карабахе пока достичь не удается.
По словам министра, достигнутые ранее договоренности касались увеличения числа наблюдателей ОБСЕ, причем эта цифра увеличилась всего на семь человек.
«Эти договоренности должны быть закреплены в решениях ОБСЕ, но, чтобы это сделать, требуется консенсус, - сказал Лавров. - Консенсус в отношении физического увеличения наблюдателей есть, но нет консенсуса, где они будут развернуты. По моему мнению, развернуты должны быть эти наблюдатели на линии соприкосновения, но пока консенсуса не получается».