Հադրութի և Մարտունու ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է «CBD» և «Իստիգլալ» տիպի դիպուկահար հրացաններ
Դեկտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը  խախտել է ավելի քան 60 անգամ, որի ընթացքում արձակել է շուրջ 900 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել հարավային /Հադրութ/ և արևելյան /Մարտունի/ պաշտպանական ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը, բացի ինքնաձիգերից և գնդացիրներից, կիրառել է նաև «CBD» և «Իստիգլալ» տիպի դիպուկահար հրացաններ /93 կրակոց/:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում ձեռնպահ են մնացել հակառակորդի կողմից իրականացված անարդյունք կրակոցներին պատասխանելուց և շարունակել վստահորեն ապահովել իրենց պահպանության ներքո գտնվող մարտական դիրքերի պաշտպանությունը:
Ինչ վերաբերում է հայկական երկու անօդաչու թռչող սարք /ԱԹՍ/ խոցելու մասին ադրբեջանական ագիտպրոպի կողմից երեկ տարածված տեղեկությանը, ապա դա ոչ այլ ինչ է, քան իրականությանը չհամապատասխանող շարքային քարոզչություն:

Минобороны НКР: ВС Азербайджана применили снайперские винтовки «Истиглал» и СВД
В ночь с 12 на 13 декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня свыше 60 раз.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР), за указанный период противник произвел в направлении армянских позиций около 900 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения режима прекращения огня зарегистрированы в южном (Гадрут) и восточном (Мартуни) направлениях линии соприкосновения, где ВС Азербайджана применили также снайперские винтовки «Истиглал» и СВД (93 выстрела).
«Передовые подразделения Армии обороны НКР в основном воздерживались от ответных действий на безрезультатные выстрелы противника, продолжая уверенно осуществлять надежную оборону боевых позиций. Что же касается распространенных накануне, 12 декабря, азербайджанским агитпропом сведений якобы о 2 сбитых армянских беспилотных летательных аппаратах – это не что иное, как очередной рядовой пропагандистский трюк, не соответствующий действительности», – говорится в сообщении.