Հայաստանում Չեխիայի դեսպանը հիացած է կոնյակով ու գինիով և անբավարար է համարում տնտեսական գործակցության մակարդակը
16/12/2016 11:50
Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության Արտակարգ և Լիազոր Դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է մեր երկրում գործունեության, հայկական ուտեստների, մշակույթի և երկկողմ համագործակցության մասին։
- Պարոն դեսպան, արդեն երկու տարի է, ինչ ներկայացնում եք Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետությունը, արդեն հասցրե՞լ եք ընտելանալ այստեղի ապրելակերպին: Ձեզ դու՞ր է գալիս Հայաստանում:
- Արդեն կլրանա գրեթե 5 տարի, ինչ Հայաստանում եմ: Բայց սկզբում՝ 2012 թվականին,  եղել եմ որպես գործերի ժամանակավոր հավատարմատար, քանի որ հիմնական դեսպանատունը գտնվում էր Թբիլիսիում: Սակայն, անհրաժեշտություն առաջացավ ընդլայնել դեսպանատան գործունեությունը, ինչն էլ հանդիսացավ արդեն դեսպանատան բացման պատճառը: Եվ հարցին, արդյոք ինձ դու՞ր է գալիս Հայաստանում, կպատասխանեմ այսպես: Չեխ դիվանագետների, այդ թվում՝ դեսպանների համար գործում է կանոն, համաձայն որի, թույլ է տրվում աշխատել յուրաքանչյուր երկրում չորս տարի: Իմ դեպքը հատուկ էր այն առումով, որ նախագահն ինձ դեսպան նշանակել էր 2014 թվականին, իսկ հետո արդեն ես խնդրեցի, որ ժամկետս երկարաձգեն: Այստեղից հետևություն՝ ինձ դուր է գալիս այստեղ:
- Տարբեր երկրներում եք դիվանագիտական ծառայության եղել: Կարո՞ղ եք համեմատականներ անցկացնել նախկին և ներկա փորձերի միջև:
- Դիվանագիտական կարիերաս սկսել եմ Լատինական Ամերիկայի մի քանի երկրներում: Աշխատել եմ նաև Կանադայում: Դիվանագիտական առումով՝ Հայաստանում գործունեությունն առավել հետաքրքիր է , և հուսամ, ոչ ոք չի նեղանա, առավել կարևոր, քանի որ Հայաստանը անդամակցում է Արևելյան գործընկերությանը, որը Չեխիայի համար առաջնահերթություն է արտաքին քաղաքականության մեջ: Բնականաբար, պատասխանատվությունն էլ է ավելի շատ:
- Ունե՞ք Հայաստանում նախընտրած վայրեր:
- Հայաստանում գտնվելուս ընթացքում, հասցրել եմ ծանոթանալ գրեթե բոլոր տեսարժան վայրերին: Կարծում եմ՝ լավ ծանոթ եմ Հայաստանի տեսարժան վայրերին, բայց չեմ կարող առանձնացել որևէ մեկը: Ամեն բան կախված է, թե ինչ նախասիրության ունեն ինձ այցելած ընկերներս: Եթե նրանք հետաքրքրված են սպորտով, ապա՝ Ծաղկաձոր և Սևան: Եթե թանգարաններով և պատմական վայրերով, ապա՝ Գեղարդ, Խոր Վիրապ, Տաթև, Նորավանք, Գոշավանք, Գորիս և այլն: Եթե գինով՝ Վայոց Ձոր: Երևանը, իհարկե, ներառված է, և բոլորին անխտիր ապշեցնում է Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը: Պարտքս եմ համարում՝ բոլոր հյուրերիս՝ պաշտոնական և անձնական, տանել այնտեղ:
- Հասցրե՞լ եք Հայաստանում գտնվելու ընթացքում ուսումնասիրել հայերեն: Եթե այո, կարո՞ղ եք համեմատել հայերենի բարդության մակարդակը չեխերենի հետ, և նշել թե ո՞րն է ավելի բարդ:
- Իմ կողմից հենց սկզբից փորձ եղել է: Եկել եմ այստեղ հայերեն սովորելու մտադրությամբ: Սակայն, այդպես էլ չկարողացա: Նախ, ժամանակս չներեց, հետո էլ հասկացա, որ այն այդքան էլ ինձ անհրաժեշտ չի առօրյա շփումներում, քանի որ բոլորը խոսում են ռուսերեն և անգլերեն: Ես կարող եմ մի բան ասել՝ հայերենն իր կառուցվածքով դժվար լեզու է չեխերի համար: Միևնույն ժամանակ, ռուսախոս հայերի համար չեխերենը բարդ չէ, քանի որ այն շատ նման է ռուսերենի. երկուսն էլ սլավոնական լեզուների ընդհանուր խմբին են պատկանում:
- Ի՞նչ հայերեն բառեր են ամենից շատ տպավորվել:
- Երկու սպիտակ գինի: Մի քանի բառ, իհարկե, գիտեմ, բայց ազատ շփվել չեմ կարողանում (ժպտում է – Aysor.am):
- Կարծում եմ՝ հայ ընթերցողին հետաքրքիր կլինի իմանալ, թե Դուք ինչպես եք վերաբերվում հայկական խոհանոցին: Ունե՞ք նախընտրած ճաշատեսակներ:
- Սկզբում չարաշահում էի հայկական խոհանոցը, ինչն էլ անդրադարձավ քաշիս վրա: Որոշ ժամանակ անց, քաշս 10 կգ-ով ավելացավ, այդ պահից էլ միչև հիմա դրա դեմ պայքարում եմ: Այնուամենայնիվ, շատ եմ հավանում ընկույզով լցոնած սմբուկ, խորոված լավ միջավայրում, նաև՝ «Չքյուֆթա»:
- Ի՞նչ հայկական ալկոհոլային ըմպելիքներ եք նախընտրում:
- Առաջին հերթին, հայկական բրենդին: Իսկապես, հիասքանչ ըմպելիք է: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ այն արտահանվում է Չեխիա: Ի դեպ, այն ավելի մատչելի է մեզ մոտ, քան՝ Հայաստանում: Նույնը կարող եմ ասել մեր «Becherovka» ըմպելիքի մասին, որը մեզ մոտ շատ ավելի թանկ է: Բայց ինձ համար ալկոհոլային խմիչքներից ամենանախընտրելին գինին է: Հայաստանում գտնվելուս հինգ տարիների ընթացքում ինձ բախտ է վիճակվել հետևել հայկական գինեգործության զարգացմանը: Երբ ես ժամանեցի Հայաստան, գինիների տեսականուց գրեթե խմելու բան չկար, իսկ որակը այդքան էլ լավը չէր: Այժմ իրավիճակն այլ է: Մենք նույնիսկ ներկրում  ենք այն Չեխիա: Ավելին՝ դրանք համաշխարհային կարգի գինիներ են:
- Լինելով չեխական մշակույթի կրող՝ գտե՞լ եք որևէ նմանություններ հայկական մշակույթի հետ:
- Հավատը: Այն ձևավորում է կյանքի նկատմամբ հիմնական մոտեցումները: Բոլոր քրիստոնյա երկրներն էլ ունեն իրենց ուրույն արժեքները, որոնք էլ արտացոլվում են մշակույթում: Դա էլ բոլոր քրիստոնյա երկրների համար դառնում է կապող օղակ: Ինձ համար Հայաստանը՝ բարեկամական, եվրոպական քրիստոնյա երկիր է:
- Տնտեսության և կրթական ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ի՞նչ ծրագրեր են ակնկալվում առաջիկայում:
- Կրթության առումով՝ ասեմ, որ մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք կրթական ոլորտում: Չեխիայի Հանրապետությունում կան հայերին առաջարկվող պետական և կառավարական կրթաթոշակներ: Կա ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի ակադեմիական փոխանակումներ: Տնտեսական առումով՝ շատ ավելի բարդ է: Բացատրությունները մի քանիսն են: Դրանցից մեկն այն է, որ ներմուծման համար, մենք առնչվում ենք Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կողմից սահմանված հովանավորչությանը, այսինքն՝ բարձր տուրքերի ոչ ԵԱՏՄ անդամ երկրների համար: Խոշոր ներդրումային ծրագրերին խոչընդոտում են ոչ հին երկու դեպք, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կուղարկվեն դատական քննության, և որոնց պատճառով հայ գործընկերներին դժվար է ստանալ ֆինանսավորում Չեխիայի Արտահանման Բանկի կողմից: Ինչ վերաբերում է, հայկական արտադրանքի ներմուծմանը Չեխիա, Հայաստանի կողմից առաջարկները զիջում են, քանի որ դժվար է լինում գտնել հարմար արտադրանք, չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանը GSP + ռեժիմի մեջ է, որն ապահովում է հայկական ապրանքների մուտքը ԵՄ շուկա՝ առանց տուրքերի: Բայց մենք աշխատում ենք՝ խոչընդոտները հաղթահարելու ուղղությամբ:

Посол Чехии в Армении считает прекрасными армянский коньяк и вино и не удовлетворен экономическим взаимодействием
16/12/2016 11:54
Корреспондент Aysor.am побеседовала с Чрезвычайным и Полномочным послом Чехии в Армении Петром Микиской о деятельности в республике, любимых блюдах, истории и культуре, а также перспективах развития армяно-чешских отношений.
- Уважаемый господин посол, уже два года, как Вы представляете в Армении Чехию. За это время успели привыкнуть к здешнему образу жизни? Нравится ли Вам в Армении?
- Я не два года представляю здесь Чехию. Уже будет почти пять лет, как я в Армении. Но в начале, в 2012 году, я был на уровне временного поверенного в делах, поскольку основное посольство находилось в Тбилиси. Два года спустя появилась необходимость расширить деятельность посольства в Ереване, что и стало причиной открытия уже полноценного посольства во главе с послом. А на вопрос, нравится ли мне в Армении, отвечу так: у чешских дипломатов, в том числе и у послов, существует правило, согласно чему, позволено работать в любой стране четыре года. У меня была специальная ситуация, так как президент в 2014 году меня назначил послом, и потом уже я попросил продления. Отсюда следует, что мне нравится в Армении.
- Вы были на дипломатической службе в разных странах. Можете ли Вы сопоставить Ваш предыдущий и нынешний опыт?
- Свою дипломатическую карьеру я начинал в нескольких странах Латинской Америки, работал также в Канаде. Работа в Армении, в дипломатическом отношении, намного интереснее, надеюсь, никто не обидится, важнее, поскольку Армения входит в состав Восточного партнерства и, Восточное партнерство для Чехии является приоритетом внешней политики. И, естественно, ответственности больше.
- Есть ли для Вас предпочтительные места в Армении?
- За время моего пребывания в Армении успел ознакомиться почти со всеми достопримечательностями. Думаю, что хорошо знаю Армению, однако не смогу выделить что-то одно. Все зависит, например, от того, какие предпочтения гостивших у меня друзей. Если их интересует спорт, тогда предпочитаем Цахкадзор или Севан. Если музеи и исторические достопримечательности, тогда – в Гегард, Хор Вирап, Татев, Нораванк, Гошаванк, Горис, и т.д. Если вино, тогда в Вайоц Дзор. Ереван, конечно, всегда включен, и, всех без исключения, потрясает Мемориал жертвам Геноцида. Считаю своей обязанностью всех своих гостей - официальных и личных, повести туда.
- Успели уже за время пребывания в Армении изучить армянский язык? Если да, можете сравнить степень сложности с чешским, и отметить, на Ваш взгляд, более сложный?
- Попытка была с самого начала. Я приезжал с намерением выучить армянский. Однако не смог по двум причинам: во-первых, не было времени, во-вторых, в повседневном общении, он не так нужен, поскольку здесь все знают русский и английский. Могу сказать одно - армянский, по своей структуре, сложный язык для чехов. Но чешский для русскоязычных армян не столь сложен, поскольку чешский с русским относятся к общей группе славянских языков.
- Какие армянские слова запомнились Вам больше всего?
- «Ерку спитак гини» (два белых вина – Aysor.am). Пару слов я знаю, конечно, но свободно общаться не могу (улыбается – Aysor.am).
- Думаю, армянскому читателю будет интересно узнать, как Вы относитесь к армянской кухне? Есть ли у Вас излюбленные блюда?
- Первое время своего пребывания в Армении я злоупотреблял армянской кухней, что сказалось на моем весе. Через некоторое время я успел набрать 10 кг, с тех пор с этим борюсь. Однако мне очень нравятся фаршированные баклажаны с орехами, шашлык в хорошей компании и еще «Чкюфта».
- Какие армянские алкогольные напитки предпочитаете?
- Армянский бренди, действительно, прелестный напиток. И я очень рад, что он экспортируется в Чехию. Кстати, он у нас дешевле, чем в Армении. То же самое с нашим напитком «Becherovka», который у нас дороже. Но для  меня самое привлекательное среди алкогольных напитков – это вино. На протяжении пяти лет своего пребывания в Армении мне посчастливилось понаблюдать за развитием армянского виноделия. Когда приехал, почти нечего было пить: сортов было мало, и качество оставляло желать лучшего. Сейчас иная ситуация. Мы даже импортируем армянские вина в Чехию. Причем, вина мирового уровня.
- Будучи носителем чешской культуры, смогли найти сходства с армянской культурой?
- Вера, из которой исходят основные подходы к жизни. Все христианские страны имеют свои ценности, которые затем отражaются в культуре. Что и является связующим элементом всех христианских стран. Для меня Армения – дружественная европейская, христианская страна.
- Какие программы двустороннего экономического и образовательного сотрудничества ожидаются в ближайшее время?
- Мы активно сотрудничаем в сфере образования. В Чехии есть предлагаемые армянам государственные и правительственные стипендии. Есть академический обмен студентов и профессоров. В экономическом отношении, все намного сложнее. Объяснений этому несколько. Одно из них в том, что для экспорта в Армению мы сталкиваемся с протекционистскими мерами Евразийскoго экономическoго союзa (ЕАЭС), то есть с повышенными пошлинaми для стран, не входящих в состав ЕАЭС. Для крупных инвестиционных проектов мешают два случая недавней истории, которые, скорее всего, будут направлены в судебное разбирательство, и из-за которых армянским партнерам трудно получить выгодное финансирование от Чешского Экспортного банка. И отностельно импорта в Чехию, мы сталкиваемся со слабым экспортным предложением со стороны Армении: трудно найти подходящие товары, несмотря на то, что Армения имеет выгоду от режима GSP+, который армянским товарам предоставляет  доступ на рынки ЕС без пошлин. Но стараемся над этим работать, чтобы преодолеть все препятствия.