Ակնհայտ պատերազմի գնացող Ադրբեջանին Իսրայելի կողմից սպառազինություն վաճառելն անցանկալի է. Աբրահամյան
17/12/2016 12:50
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, որը տարեվերջին ավարտում է իր առաքելությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահի պաշտոնում, նախօրեին ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի հետ զրույցում հայտարարել է, որ «ապրիլյան բախումներից հետո բանակցությունների սեղանին առկա են առաջարկներ, որոնք կարող էին հանգեցնել հակամարտության լուծման»:
Aysor.am-ի հետ զրույցում, մեկնաբանելով այս հայտարարությունը, քաղաքագետ Տիգրան Աբրահամյանը նշեց, որ ապրիլյան իրադարձություններից հետո միջնորդների միակ առաքելությունը Ադրբեջանին բանակցությունների սեղան վերադարձնելն է եղել:
«Ապրիլյան իրադարձություններից հետո, Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ երկու հանդիպում է կայացել՝ Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում, սակայն միամտություն կլինի կարծել, թե այնտեղ կարող էին հակամարտության լուծման հանգեցնող առաջարկներ քննարկվել: Ի՞նչ լուծումների մասին է խոսքը, եթե նույնիսկ բանակցություններ չկան: Ըստ էության, ապրիլից ի վեր, միջնորդների հիմնական խնդիրը՝ բանակցությունների վերականգնումն էր, որոնք Ադրբեջանի համառ ջանքերի արդյունքում մնում են չիրականացված», - նշեց Տ. Աբրահամյանը:
Հարցադրմանը, թե ամերիկացի համանախագահը խոսել է նաև բանակցություններում առաջընթաց գրանցելու փորձերի մասին, քաղաքագետը նշեց, որ եթե չկան բանակցություններ, դժվար է խոսել չեղած գործընթացում առաջ քայլ արձանագրելու մասին:
«Համանախագահ երկրները փորձեր կատարեցին՝ վերականգնելու բանակցությունները, սակայն դա այս փուլում հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը կատարի Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, իսկ Ադրբեջանը նախկինում քողարկված, իսկ հիմա բացահայտ մերժում է համատեղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը», - հավելեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, Իսրայելը պատրաստվում է ժամանակակից սարքավորումներ և պաշտպանական համակարգեր տրամադրել Ադրբեջանին: Այս առնչությամբ քաղաքագետը նշեց, որ Իսրայելը վերջին երկու տասնամյակում մի քանի միլիարդ դոլարի ժամանակակից սպառազինություն է Ադրբեջանին վաճառել և նրանց համագործակցությունը ռազմական ոլորտում նոր երևույթ չէ:
«Ակնհայտ պատերազմի գնացող երկրին սպառազինություն վաճառելը ստեղծված իրավիճակում ցանկալի չէ և կարող է անկանխատեսելի հետևանքների հանգեցնել՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ով է վաճառողը: Ապրիլյան պատերազմի օրերին իսրայելական անօդաչու սարքեր կիրառվեցին, այդ երկրի ռազմական արտադրանքը լայնորեն ներկայացված է ադրբեջանական զինանոցում», - նշեց Տիգրան Աբրահամյանը:

Тигран Абраамян: Продажа Израилем вооружения Азербайджану, который идет на открытую войну, нежелательно
17/12/2016 14:24
Американский посредник Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик, который завершит в конце года свою миссию в должности сопредседателя МГ ОБСЕ, заявил накануне одному из азербайджанских СМИ, что «после апрельских столкновений на столе переговоров по Нагорному Карабаху уже имеются предложения, которые могли бы привести к разрешению конфликта».
В беседе с корреспондентом Aysor.am, комментируя это заявление, политолог Тигран Абраамян отметил, что после апрельских событий единственной миссией посредников было вернуть Азербайджан за стол переговоров.
«После апрельских событий с участием президентов Армении и Азербайджана состоялись две встречи – в Вене и Санкт-Петербурге, однако наивно полагать, что на этих встречах могли обсуждаться предложения в направлении урегулирования конфликта. О каких решениях идет речь, если даже нет переговоров. По сути, после апреля основная задача посредников заключалась в восстановлении переговорного процесса, которая в результате упорных усилий Азербайджана остается нереализованной», - отметил Тигран Абраамян.
На вопрос о том, что американский сопредседатель МГ ОБСЕ заявил также о попытках достичь прогресса в переговорах, политолог отметил, что если нет переговоров – сложно говорить о достижении прогресса в несуществующем процессе.
«Страны-сопредседатели предприняли попытки возобновить переговоры, однако на данном этапе это возможно только в том случае, если Азербайджан выполнит достигнутые в Вене договоренности, а Азербайджан – в прошлом замаскировано, а сейчас уже явно – отказывается от реализации совместно достигнутых договоренностей», - сказал Тигран Абрамян.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Израиль собирается предоставить Азербайджану современное оборудование и оборонные системы. В этой связи политолог отметил, что Израиль за последнее десятилетие продал Азербайджану современные виды вооружений на несколько миллиардов долларов и их сотрудничество в военной сфере не является новостью.
«В создавшейся ситуации продавать вооружение стране, которая идет на открытую войну, – нежелательно и может привести к непрогнозируемым последствиям, независимо от того обстоятельства, кто это оружие продает. В дни апрельской войны были применены израильские беспилотные аппараты, израильская военная продукция широко представлена в арсенале вооружений Азербайджана», - отметил Тигран Абраамян.