Լեռնային Ղարաբաղն այլևս երբեք չի ընդգրկվի Ադրբեջանի կազմում. Կոնստանտին Զատուլին
Լեռնային Ղարաբաղն այլևս երբեք չի ընդգրկվի Ադրբեջանի կազմում, իսկ հակամարտության կարգավորման համար անհրաժեշտ է Արդբեջանին որոշ տարածքներ վերադարձնել, այսօր Երևանում հայտարարել է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը:
«Իմ տեսակետն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղը դժվար թե նորից խորհրդային Ադրբեջանի կազմում ընդգրկվի, քանի որ խորհրդային Ադրբեջան այլևս գոյություն չունի։ Երբ Խորհրդային միությունը փլուզվում էր, Ադրբեջանն արդեն վերահսկողություն չուներ Լեռնային Ղարաբաղի զգալի հատվածների վրա։ Մյուս կողմից կան տարածքներ, որոնք պետք է վերադարձվեն՝ կոնֆլիկտի կարգավորման համար», - ասաց նա լրագրողների հետ զրույցում։
Անդրադառնալով ապրիլյան դեպքերին՝ Զատուլինը նշեց, որ ռուսական կողմը դատապարտում է Ադրբեջանի նման գործողությունները և միտված է հայ հասարակության մեջ Ռուսաստանի նկատմամբ եղած անվտահությունը վերացնելու։
«Մեզ համար կարևոր է վերջ տալ այդ օրերին հայ հասարակության շրջանում ծագած տրամադրություններին, որոնք կասկածներ էին հարուցում ՌԴ գործընկերային հարաբերությունների մասով։ Մեր երկրների ղեկավարների գործողությունները ուղղված են հասարակության շրջանում բոլոր նման կասկածները վերացնելուն։ Գիտեք, որ միասնական զորախումբ ստեղծելու մասին երկու երկների պաշտպանության նախարարները համաձայնագիր ստորագրեցին։ Բացի այդ, այս տարի ամռանը Հայաստանին տրամադրվեցին «Իսկանդեռներ», առհասարակ սա առաջին անգամն էր մեր պատմության մեջ, որ «Իսկանդեռը» հայտնվեց երկրից դուրս և փոխանցվեց այլ երկրի, ինչը նպատակ ուներ տարածաշրջանում բալանս հաստատել», - ասաց նա։
Երևանում այսօր անցկացվում է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի ԱՊՀ գործով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի չորրորդ համատեղ նիստը:

Константин Затулин: Нагорный Карабах больше никогда не будет в составе Азербайджана
Нагорный Карабах больше никогда не будет включен в состав Азербайджана, а для урегулирования конфликта необходимо возвращение некоторых территорий, заявил директор Института стран СНГ Константин Затулин журналистам в Ереване.
«Моя позиция заключается в том, что Нагорный Карабах вряд ли вновь окажется в составе советского Азербайджана, поскольку советского Азербайджана не существует. В период распада СССР Азербайджан уже не контролировал существенную часть Нагорного Карабаха. С другой стороны есть территории, которые надо вернуть для урегулирования конфликта», - сказал К.Затулин.
Говоря об апрельской войне в зоне карабахского конфликта, он отметил, что российская сторона осуждает подобные действия Азербайджана и нацелена на устранение атмосферы недоверия в армянском обществе к российской стороне.
«Для нас важно положить конец настроениям в обществе, возникшим в тот период, которые вызывают сомнения по части партнерских отношений с Россией. Действия руководства наших стран направлены на устранение подобных мнений в обществе. Знаете, что министры обороны наших стран подписали соглашение об объединенной группе войск. Кроме того, в летом Армении были предоставлены комплексы «Искандер». Впервые за нашу историю «Искандер» оказался за пределами нашей страны и передан другой стране, что имеет цель установить баланс сил в регионе», - пояснил К.Затулин.
В Ереване сегодня проходит четвертое совместное заседание комиссии по внешним отношениям НС Армении и комитета Госдумы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками.