Չնայած ապրիլյան պատերազմին, հաջողվել է տարին փակել ավելի քան 9% իրական տնտեսական աճով. Հարցազրույց ԼՂՀ վարչապետի հետ
27/12/2016 11:55
Եթե չլիներ ապրիլյան պատերազմը՝ Արցախի Հանրապետությունում տնտեսական աճն անհամեմատ մեծ կլիներ: Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ամփոփել է 2016 թվականը և խոսել 2017-ի ծրագրերից:
- Պարոն Հարությունյան, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներն ի՞նչ չափով են վերացվել և բնակչության սոցիալ-տնտեսական դրության բարելավման գործում իրականացվող աշխատանքներն ի՞նչ ընթացքում են:
- Ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքները լիովին վերացնելու համար, բացի միջոցներից, անշուշտ, նաև ժամանակ է պետք: Այսօր մենք կարող ենք արձանագրել, որ այն համայնքներում, որտեղից ստիպված ենք եղել մարդկանց ժամանակավորապես տարհանել, ռազմական գործողությունների հետևանքները, պետական և բարեգործական միջոցներով, հիմնականում վերացված են: Սակայն այս համատեքստում չենք կարող չառանձնացնել Թալիշի խնդիրը, քանի որ, ինչպես գիտեք, գյուղը լուրջ վնասներ է կրել հակառակորդի հրետակոծությունից և վայրագություններից, բնակչությունն առ այսօր ապրում է համայնքից դուրս: Այժմ խնդիր է դրված գյուղը կրկին վերականգնել, և, կարծում եմ՝ Թալիշի վերականգնմանը զուգահեռ մենք կավարտենք ապրիլին հակառակորդի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքների վերացման գործընթացը: Այդուհանդերձ, մեզ զգալի միջոցներ են պետք նաև սահմանամերձ համայնքների սոցիալ-տնտեսական հետագա զարգացման և քաղպաշտպանության համակարգի բարելավման համար:
- Որքա՞ն է կազմել վնասի ծավալը դրամային արտահայտությամբ:
- Դժվար է կոնկրետ թիվ ասել, քանի որ, ինչպես արդեն նշեցի, ծրագիրը դեռ չենք ավարտել: Ընդամենը կարող եմ նշել, որ ուղղակի վնասները կազմում են մի քանի միլիարդ դրամ՝ ներառելով ենթակառուցվածքներ, տնտեսական նշանակության օբյեկտներ, տներ և քաղաքացիների մասնավոր գույք: Անուղղակի վնասներն էլ ավելի շատ են, որոնք արտացոլվել են թե՛ բնակչության և թե՛ պետբյուջեի եկամուտների նվազման տեսքով: Մենք տարվա ընթացքում ստիպված ենք եղել անգամ վերանայել պետական բյուջեն, սակայն, բարեբախտաբար, տնտեսական զարգացման հիմնական մակրոցուցանիշները կարողացել ենք ապահովել: Մասնավորապես, տարին փակում ենք նախնական շուրջ 9 տոկոս իրական տնտեսական աճով՝ շնորհիվ կոնկրետ ոլորտներում գրանցված բարձր արդյունքների: Իհարկե, եթե չլիներ պատերազմը, աճն անհամեմատ մեծ կլիներ, բայց թե որքան, հնարավոր չէ ճշգրիտ չափել:
- Ինչպե՞ս է օգտագործվել և օգտագործվում ապրիլյան պատերազմի օրերին կառավարության հատուկ հաշվեհամարին հավաքագրված գումարը:
- Բազմաթիվ առիթներ եմ ունեցել այդ հարցի մասին խոսելու, անգամ կառավարության կողմից եղել են բաց և փակ հաշվետվություններ: Այսինքն, այդ հարցը, կարծես թե, բավարար չափով լուսաբանվել է հասարակության համար: Մենք, խորհրդակցելով ԼՂՀ Պաշտպանության նախարարության հետ, կառավարության հատուկ հաշվեհամարի միջոցով հավաքագրված գումարն ուղղել և այսօր էլ շարունակում ենք ուղղել առաջնագծի տեխնիկական վերազինմանը, ինժեներական աշխատանքների իրականացմանը և բանակի այլ կարիքներին: Անցած ամիսների ընթացքում հսկայական աշխատանք է կատարվել, և իրականում ավելի շատ միջոցներ են ծախսվել, քան նվիրատուների կողմից հավաքագրված ավելի քան 5,4 մլրդ դրամը: Ցավոք, պետք է փաստել, որ չնայած մեր հնարավորինս թափանցիկ և հաշվետվողական գործունեությանը, որը, ի դեպ, բազմիցս բարձր է գնահատվել նաև հասարակական-քաղաքական հանրահայտ գործիչների կողմից, վերջին ամիսներին նվիրատվությունները զգալիորեն նվազել են: Բոլորը պետք է հասկանան, որ մենք դադարի ժամանակ չունենք, և եթե ցանկանում ենք մեր հայրենիքի ու ժողովրդի համար ապահովել հարատև խաղաղություն, պետք է արդի չափանիշներին համապատասխան պաշտպանական համակարգ ձևավորենք, ինչի համար խոշոր միջոցներ են հարկավոր: Խնդրի այլ լուծում ես չեմ տեսնում, հատկապես երբ ապրում ենք Ադրբեջանի պես անկանխատեսելի հարևանի կողքին:
- Հաշվի առնելով ներքին և արտաքին ռիսկերը, ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվելու 2017 թվականին տնտեսական աճ ապահովելու համար:
- Նախ ասեմ, որ Արցախում հատկապես արտաքին ռիսկերի պակաս չի եղել անկախության ողջ շրջանում, բայց դա էականորեն չի խանգարել տնտեսությանը զարգանալ: Օրինակ, վերջին համարյա տասը տարիների ընթացքում մենք ունեցել ենք տարեկան միջինը 8-10 տոկոս տնտեսական աճ: Ինչպես արդեն նշեցի, չնայած ապրիլյան պատերազմին, մեզ հաջողվել է տարին փակել ավելի քան 9 տոկոս իրական տնտեսական աճով: Մոտավորապես նույն ցուցանիշը պլանավորել ենք նաև հաջորդ տարվա համար: Վերջին տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է դիվերսիֆիկացված տնտեսություն ստեղծել. զարգանում է հանքարդյունաբերությունը, հիդրոէներգետիկան, գյուղատնտեսությունը, վերամշակող և թեթև արդյունաբերությունները, զարկ է տրվում շինարարությանը, և, արդյունքում, արդիականացվում են ենթակառուցվածքները:
Մի խոսքով՝ Արցախում տեսանելի կերպով տարեցտարի փոխվում է կյանքի որակը: 2017թ.-ի պետական բյուջեն կազմելիս մենք չենք շեղվել մեր հիմնական ռազմավարությունից և շարունակելու ենք տնտեսության զարգացման քաղաքականությունը՝ հաշվի առնելով արդեն կուտակած փորձն ու գերակա ուղղություններում արձանագրած հաջողությունները: Մեր հիմնական նոր ծրագրերն իրականացվելու են գյուղատնտեսությունում և հիդրոէներգետիկայում, որոնք, գործող այլ ծրագրերի հետ միասին, ապահովելու են տնտեսական աճի նախատեսված տեմպերը: Ռիսկերին հակակշռող գրավչություն ապահովելու համար մենք ստեղծել ենք հնարավորինս բարենպաստ ներդրումային միջավայր, որպեսզի հատկապես օտարերկրյա ներդրողները գոնե ներքին ռիսկերի առջև չկանգնեն և կարողանան շահավետ բիզնես ծրագրեր իրագործել Արցախում:
- Ի՞նչ ցուցանիշներով է կազմվել 2017 թ.-ի բյուջեի նախագիծը:
- Գլխավոր պլանավորվող ցուցանիշը ՀՆԱ-ի ավելի քան 8 տոկոս աճն է, որը կարող է նույնիսկ համեստ հաշվարկ լինել, եթե առկա դրական միտումները պահպանվեն գլոբալ և տարածաշրջանային միջավայրերում: Որպես դրա արդյունք, գրեթե 7 տոկոսով ավելացրել ենք պետբյուջեի ծախսային մասը՝ հասցնելով շուրջ 94,5 մլրդ դրամի:

Несмотря на апрельскую войну, реальный рост ВВП Нагорного Карабаха в 2016 году составил 9%: Интервью с премьер-министром НКР
27/12/2016 12:26
Если бы не апрельская война, рост ВВП в Нагорно-Карабахской Республике был бы более высоким. В интервью Aysor.am премьер-министр НКР Араик Арутюнян подвел итоги уходящего года и затронул запланированные на 2017 год программы.
- Господин Арутюнян, в каком объеме устранены последствия апрельской агрессии Азербайджана и что делается для улучшения социально-экономического положения населения?
- Для полного устранения последствий развязанной в начале апреля агрессии Азербайджана, кроме средств, несомненно, необходимо время. Сегодня мы можем зафиксировать, что общинах, откуда мы были вынуждены временно эвакуировать жителей, последствия боевых действий государственными и благотворительными средствами в основном устранены.
Существует проблема Талиша. Село серьезно пострадало от варварских действий противника, население по-прежнему живет вне общины. Поставлена задача полностью восстановить село, и, считаю, что параллельно с восстановлением Талиша мы завершим процесс устранения последствий агрессии Азербайджана. Тем не менее, нам необходимы существенные средства для дальнейшего социально-экономического развития приграничных общин и улучшения системы гражданской обороны.
- Подсчитан ли объем нанесенного ущерба?
- Трудно назвать конкретную сумму, поскольку, как я уже отметил, программа не завершена. Могу лишь отметить, что непосредственный ущерб составил несколько миллиардов драмов, повреждены инфраструктуры, объекту экономического значения, дома, имущество. Косвенный ущерб намного больше, что отражено в виде сокращения доходов населения и госбюджета. В течение года мы были вынуждены пересмотреть госбюджет, однако нам удалось обеспечить основные макропоказатели экономического развития. В частности, 2016 года мы закрываем реальным экономическим ростом на уровне 9%, благодаря высоким результатам в конкретных сферах. Конечно, если бы не было войны, то рост был бы намного выше.
- Как используется сумма, поступившая на спецсчет правительства в дни апрельской войны?
- Собранная сумму мы направили и направляем в условиях соответствующих консультаций с Минобороны на техническое переоснащение передовой линии, проведение инженерных работ, другие нужды армии. За прошедшие месяцы проведена огромная работа, потраченная сумма намного превышает собранные 5,4 млрд драмов.
Для обеспечения долгосрочного мира необходимо формирование соответствующей современным стандартам системы обороны. Для этого необходимы большие средства. Другого решения вопроса я не вижу, особенно в соседстве с таким непредсказуемым соседом как Азербайджан.
- Учитывая внутренние и внешние риски, какие программы запланированы на 2017 год для обеспечения экономического роста?
- Несмотря на то, что недостатка во внешних рисках Арцах не чувствовал, однако это не мешало развитию экономики. За последние десять дет ежегодно реальный рост ВВП составлял в среднем 8-10%. На 2017 год мы запланирован рост экономики на уровне 9%. За последние годы нам удалось диверсифицировать экономику, развивается горная промышленность, гидроэнергетика, сельское хозяйство, перерабатывающая и легкая промышленность, строительство, в результате чего модернизируются инфраструктуры.
Одним словом, в Арцахе год от года качество жизни меняется к лучшему. При составлении госбюджета 2017 года мы не отклонились от нашей основной стратегии, и продолжим политику развития экономики, учитывая уже накопленный опыт и достигнутые успехи в приоритетных направлениях. Основные новые программы будут реализованы в сельском хозяйстве и гидроэнергетике, которые в числе иных программ обеспечат запланированный рост экономики. Мы создали благоприятную инвестиционную среду, при которой внутренние риски не повлияют на иностранных инвесторов и будет способствовать успешной бизнес-деятельности в Арцахе.
- Какие показатели заложены в проекте госбюджета 2017 года?
- Главный планируемый показатель – рост ВВП более 8%. Этот показатель может оказаться скромным, если в глобальной и региональной среде сохранятся существующие положительные тенденции. А расходная часть бюджета увеличена на почти 7%, составив около 94,5 млрд драмов.