Արցախի քաղաքական օրակարգում որևէ պարտվողական տրամադրություն չկա. ԼՂՀ արտգործնախարար
Արցախի քաղաքական օրակարգում որևէ պարտվողական տրամադրություն չկա, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ստեփանակերտում տարեվերջյան ամփոփիչ ասուլիսին այսօր հայտարարել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը:
«Չկա պարտվողականություն  և որևէ տարածք հանձնելու մտադրություն. ընդհակառակը, կա  միայն  ավելի զարգանալու, առաջ գնալու և, որ ամենակարևորն է, հզոր և ամուր երկիր ունենալու ցանկություն»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը:
Նա նշել է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է հետապնդել Արցախ այցելող հատկապես հայտնի մարդկանց` նրանց ներառելով «սև ցուցակ»-ի մեջ:
«Մենք դա ընկալում ենք որպես խիստ դատապարտելի քայլ: Այն մտահոգիչ է ոչ միայն մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների, տեղաշարժի իրավունքի խախտման տեսանկյունից, այլև այն պատճառով, որ Ադրբեջանի իշխանությունը վաղուց այդ երկիրը վերածել է յուրօրինակ զնդանի» ,- ընդգծել է ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:

Глава МИД НКР: В политической повестке Степанакерта нет пораженческих настроений
В политической повестке Арцаха нет каких-либо пораженческих настроений, заявил сегодня министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян на пресс-конференции в Степанакерте.
«Нет пораженческих настроений и намерений сдать какую-либо территорию. Напротив – есть желание развиваться дальше и, что самое главное, иметь более мощную и крепкую страну», – приводит слова Карена Мирзояна агентство «Арцахпресс».
Коснувшись проводимой в Азербайджане политики по ограничению свободы слова, министр отметил, что Баку продолжает преследовать в особенности известных людей, посещающих Арцах, включая их в «черный список».
«Мы считаем эти действия достойными решительного осуждения. Это вызывает обеспокоенность не только в том плане, что является вопиющим нарушением прав человека и его основополагающих свобод, права на передвижение, но и по той причине, что власти Азербайджана уже давно превратили эту страну в своеобразную темницу», – подчеркнул глава МИД НКР.