Ադրբեջանական «Խաղաղության պլատֆորմի» բլեֆը աչքի առաջ հօդս է ցնդում. դրա «մասնակիցները» հերքում են իրենց առնչությունը. Տեսանյութ
29/12/2016 16:50
Դեկտեմբերի 29-ին, Ամանորի շեմին, Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի հարավ-արևելյան հատվածում ադրբեջանական զինուժը ձեռնարկել է դիվերսիոն հարձակման անհաջող փորձ:  Շնորհիվ Հայաստանի զինված ուժերի արդյունավետ արձագանքի՝ ագրեսորը ստպիված է եղել նահանջել՝ թողնելով 7 զոհի և վիրավորների:
«Ցավոք սրտի ռազմական գործողությունների ընթացքում հայկական կողմը ևս կրել է կորուստներ: Պետական սահմանի պաշտպանության ժամանակ զոհվել են ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Գրիգորի Նարայանը և Էրիկ Գարիկի Աբովյանը: Պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և ցավակցում է զինծառայողների հարազատներին», - նշվում է Հայաստանի ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
Մինչև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը իր ամանորյա ուղերձում դիմելով ադրբեջանցիներին՝ հերթակամ անգամ բռնկվեց հայերի հասցեին ռազմատենչ սպառնալիքներով, Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմում լափում են այն փողերը, որոնք առատորեն տրամադրվել են հերթական քարոզչական բնույթի նախագծին՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու հարթակ» ծրագրին:
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ի սկզբանե ըստ էության անհեռանկար և բովանդակային առումով վարկաբեկված այս բարձրագոչ նախագիծը: Հայաստանում անուշադրության պակասից  տառապող «օգտակար հիմարների» խումբը, որը հույս ունի վաստակել բնությունից իրենց շնորհված որակների՝ բարոյական սկզբունքների և արժանապատվության զգացողության բացակայության վրա, ժամանել են Բաքու՝ կրթելու ադրբեջանցի գործընկերներին, թե ինչպես արդյունավետ պայքարել հայկական հողերի համար:
Մինչդեռ ճոռոմ մամուլի ասուլիսը և բարձրագոչ հայտարարությունները հայ հասրակության համար ըստ էության մնացին աննկատ և չգնահատված, որտեղ ալիևյան ռեժիմի իրավունքների պահպանման համար պայքարող հայկական ազգանուններ ունեցողների մասին մինչև Բաքու այցը չէին էլ լսել:
Ադրբեջանական կողմից «Պլատֆորմին» միացել են ոչ պակաս օդիոզ դեմքեր: Օրինակ, Շելալա Հասանովային արժե առանձին անդրադառնալ:
Սույն տիկինը ղեկավարում է «Հանրության հետ կապերի աջակցություն» ՈԿԿ-ն և Ադրբեջանի նախագահին կից գործող Ոչ կառավարական կազմակերպությունների աջակցող Պետական խորհրդի տրամադրած դրամաշնորհի շնորհիվ ծավալել է բուռն գործունեություն` ապացուցելու նպատակով, որ Հայաստանի տարածքը պատմականորեն պատկանում է Ադրբեջանին:
Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի ֆինանսավորած նախագիծը կոչվում է «Ինտերնետում Արևմտյան Ադրբեջանի մասին ճշմարտություն տարածելու մասին»:
Ավելի պարզ՝ Շելալա Հասանովայի և նրա հովանավորների հիվանդ երևակայությամբ «Արևմտյան Ադրբեջանը» Հայաստանի Հանրապետության տարածքն է: Թե ինչ խաղաղության մասին է նա ուզում պայմանավորվել «Պլատֆորմի» շրջանակներում, պարզ է:
Մինչդեռ ադրբեջանական քարոզչությունից առավել հետաքրքիր են այն իրականացնելու մեթոդները: Նախանձելի պարբերականությամբ ադրբեջանական haqqin.az քարոզչական կայքը զեկուցում է «Պլատֆորմին» միացող հայերի նոր խմբաքանակի մասին: Եվ նույն համառությամբ դրանք ժխտում-հերքվում են այն մարդկանց կողմից, ում անուններն օգտագործում են նախագծի հեղինակները:
Կեղտոտ կեղծիքի առաջին «զոհը» Հայաստանի բանակի նախկին սպա Նորայր Մինասյանն էր, որը նույն haqqin.az-ի պնդմամբ «օգնություն էր խնդրել Ադրբեջանի ղեկավարությունից»: Հայկական լրատվամիջոցներն անհապաղ կապվեցին սպայի ընտանիքի հետ և ստացան ադրբեջանական ապատեղեկատվության հերքումը:
Հետո եղավ նոր միջադեպ, այս անգամ ԼՂՀ երիտասարդ գրող Լուսինե Ներսիսյանի հետ, որն իբր միացել է «Պլատֆորմին» ու այդ պատճառով ձերբակալվել: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները փորձեցին սկանդալ սարքել, ապատեղեկատվություն տարածելով նաև Ադրբեջանում Եվրամիության դեսպան Մալենա Մարդի անունից, որն, իբր դատապարտել էր երիտասարդ աղջկա ձերբակալությունը:
Ինքը` Մարդն է հանդես եկել հայտարարությամբ դեկտեմբերի 15-ին Trеnd գործակալության կողմից տարածված «Ադրբեջանում ԵՄ գրասենյակի ղեկավարն արտահայտել է իր վերաբերմունքը Բաքվի խաղաղապահ հարթակի ազգությամբ հայ անդամի վերաբերյալ» վեռնագրով հաղորդագրության մասին:
«Պետք է ասեմ, որ ոչ մի տեղեկություն չունեմ այդ «Պլատֆորմի» ու դրա անդամների ձերբակալությունների մասին: Հաշվի առնելով երկխոսությունը տարբեր խմբերի միջև, միևնույն է, ես տեղեկություն ունեմ դրա մասին ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունից, այդ պատճառով ես չեմ կարող ինչ-որ գնահատական տալ նրանց գործունեությանը», - ասված է դեսպանի հայտարարությունում, որը մեջբերում է Turan-ը:
Պատմությանը վերջակետ դրեց անձամբ Լուսինե Ներսիսյանը՝ հերքելով ադրբեջանական մամուլի կեղծ տեղեկատվությունը և՛ իր հարցազրույցի վերաբերյալ, և՛ մտացածին ձերբակալության։ «Հարգելինե՛րս, կարճ տեսանյութը և Վահանի հետ իմ հարցազրույցը, որը տեսել եք սոցիալական ցանցերում և, որն այդ սրիկայի կողմից թարգմանվել է ռուսերեն, քանի որ ես նրա հետ զրուցել էի հայերեն, չեն համապատասխանում իրականությանը․․․ Իբրև ձերբակալության մասին խոսակցություններ․․․ Բոլորին վստահեցնում եմ, որ դա կեղծ տեղեկատվություն է․ ես իմ գյուղում եմ, իմ տանը և անհանգստացած եմ այս ամենի համար։ Ովքեր ճանաչում են ինձ, տեղյակ են իմ հայրենասիրությունից, և ես վստահեցնում եմ դա հենց այդպես է։ Դա ապացուցելու, կեղծիքը հերքելու համար պատրաստ եմ հանրային ելույթ ունենալ»։
Եվ հիմա Aysor.am խմբագրության տրամադրության տակ է Եվգենի անունով մի երիտասարդ ուկրաինացու տեսանյութ, որը Haqqin.az կայքում ներկայացված է եղել որպես ծնունդով շուշեցի և «Եվրամայդանի» ակտիվիստ, ազգությամբ հայ Արամ Կարապետյան, որը միացել է ադրբեջանական քարոզչական «Հարթակին»:
Տեսանյութում Եվգենին ասում է. «Ողջույն, իմ անունը Եվգենի է: Ես Արամ Կարապետյանը չեմ: Ես չգիտեմ, թե ինչպես է դա տեղի ունեցել, որ իմ նկարները հայտնվել են այնտեղ (Haqqin.az կայքում - Aysor.am): Ես Ուկրաինայից եմ, ես հայ չեմ, ես ներողություն եմ խնդրում: Ես չգիտեմ, թե ինչպես են իմ լուսանկարները այդ կոնտեքստով հայտնվել համացանցում»:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը հեռուն գնացող նպատակներ է հետապնդում՝ մեծ միջոցներ ծախսելով խաղաղարար ծրագրերի համար, սակայն կացնային մոտեցումը, որով ամեն անգամ ադրբեջանական քարոզչության կողմնակիցները փորձում են իրականացնել «վերևից» եկած՝ փաստերը խեղաթյուրելու և հասարակությանն ապատեղեկատվություն հրամցնելու հրամանները, նման ծրագրերը լուրջ ընդունելու հնարավորություն չի տալիս։

Блеф с «Платформой для мира» рассыпается на глазах: ее «участники» один за другим опровергают свою причастность к проекту азагитпропа. Видео
Утром 29-го декабря, в канун новогодних праздников, на участке государственной границы Армении юго-восточнее села Чинари Тавушской области азербайджанские войска предприняли неудачную попытку диверсионной вылазки. Благодаря эффективным действиям подразделений ВС Армении, агрессор был вынужден отступить, оставив семерых убитых и раненых, в том числе, на боевых позициях армянских войск.
«К сожалению, во время боевых действий армянская сторона также понесла потери. В ходе боев по защите государственной границы погибли старший лейтенант Шаварш Меликян, рядовые Эдгар Нараян и Эрик Абовян. Министерство обороны разделяет тяжелую горечь утраты и выражает соболезнование родным погибших военнослужащих», - отмечается в сообщении Министерства обороны Армении.
И пока министр обороны Азербайджана Закир Гасанов в своем новогоднем поздравительном обращении к азербайджанцам в очередной раз разразился милитаристскими угрозами в адрес армян, где-то в администрации президента Азербайджана проедаются деньги, щедро выделенные на очередной пропагандистский проект - «Платформу для мира между Арменией и Азербайджаном».
Что из себя представляет этот изначально бесперспективный по сути и скомпрометированный по содержанию проект с громким названием? Группа «полезных идиотов», страдающая недостатком внимания в Армении в надежде подзаработать на своих природных качествах - отсутствии моральных принципов и чувства достоинства, приехала в Баку обучать азербайджанских коллег, как бороться за армянские земли эффективнее. Однако, помпезная пресс-конференция и высокопарные заявления остались практически незамеченными и неоцененными в армянском обществе, где о борцах за права алиевского режима с армянскими фамилиями до поездки в Баку и не слышали.
С азербайджанской стороны к «Платформе» присоединились не менее одиозные личности. К примеру, фигура Шелале Гасановой стоит отдельного упоминания. Сия дама - руководитель азербайджанского НПО «Содействие развитию связей с общественностью» благодаря гранту, выделенному Государственным Советом по Поддержке Неправительственных Организаций при президенте Азербайджана развернула бурную деятельность по доказательству ни много, ни мало исторической принадлежности территории Армении Азербайджану. Проект, финансируемый из администрации президента Азербайджана называется «Распространение правды о Западном Азербайджане в интернете». Чтобы было ясно, «западным Азербайджаном» в больном воображении Шелале Гасановой и ее спонсоров выступает территория Республики Армения. Достаточно забить в поисковые системы имя Гасановой, чтобы ознакомиться с ее многочисленными армянофобскими заявлениями, вплоть до отрицания Геноцида армян. О каком мире она собирается договариваться в рамках «Платформы», думается и так ясно.
Однако, наибольший интерес вызывает не сама задумка азербайджанской пропаганды, а методы ее реализации. Появляющиеся с завидным постоянством на страницах азербайджанского пропагандистского сайта haqqin.az рапорты о присоединении к «Платформы» новых армянских участников с таким же упорным постоянством и опровергаются людьми, чьи имена бессовестно используются авторами проекта.
Первой «жертвой» гнусной фальсификации пал бывший офицер ВС Армении Норайр Минасян, который согласно сайту haqqin.az «попросил помощи у руководства Азербайджана». Армянские СМИ оперативно связались с семьей офицера и, естественно, получили опровержение азербайджанской дезинформации.
Далее последовал новый инцидент с молодой писательницей из НКР Лусине Нерсисян, которая, якобы, присоединилась к «Платформе» из-за чего была арестована. Азербайджанские СМИ попытались раздуть скандал, распространив дезинформацию и от имени посла Евросоюза в Азербайджане Малены Мард, которая якобы осудила арест молодой девушки.
Сама Мард сделала заявление по поводу опубликованного 15 декабря агентством Trеnd сообщения под заголовком: «Глава офиса ЕС в Азербайджане выразила отношение к аресту армянского члена Бакинской миротворческой платформы». «Хочу сказать, что у меня нет никакой информации о членах этой Платформы и об арестах ее членов. Считая важным диалог между различными группами, я тем не менее, имею информацию об этом из сообщений СМИ. Поэтому я не могу давать какую-либо оценку их деятельности», - сказано в заявлении посла, поступившем в агентство Turan.
Точку в истории поставила и сама Лусине Нерсисян, опровергнув измышления азербайджанской прессы и о содержании своего интервью и о мнимом аресте: «Уважаемые, короткая видеозапись и мое интервью с Вааном, которое вы видели на социальных сайтах и которое было переведено этим подлецом на русский язык, тогда как я переписывалась с ним на армянском языке, не соответствует действительности…Разговоры о якобы моем аресте…уверяю всех, что это дезинформация, я нахожусь у себя в деревне, в своем доме, и обеспокоена всем этим. Все, кто знаком со мной, знают меня как патриотку и я заверяю вас, что так оно и есть и для того, чтобы доказать это я готова выступить перед общественностью, чтобы опровергнуть эту дезинформацию».
И вот теперь в распоряжении редакции сайта Aysor.am оказалась видеозапись молодого человека из Украины по имени Евгений, который на страницах сайта Haqqin.az был представлен как армянин Арам Карапетян - выходец из Шуши и активист «Евромайдана», который подключился к «Платформе» азагитпропа.
В видеозаписи Евгений заявляет: «Здравствуйте, меня зовут Евгений. Я не Арам Карапетян. Я не знаю, как могло произойти, что мои фотографии попали туда (на сайт haqqin.az – Aysor.am). Я украинец, я не армянин. Я приношу свои извинения. Я не знаю, как мои фотографии попали в интернет именно в этом контексте».
Очевидно, что Азербайджан преследует далеко идущие цели, тратя большие средства на фальшивые миротворческие проекты, однако топорность, с которой адепты азербайджанской пропаганды каждый раз приступают к выполнению очередного задания «сверху» по фальсификации фактов и дезинформирования своей общественности не оставляет шансов на серьезное восприятие таких потугов.