Արգենտինայի հետախուզության ղեկավարին կասկածում են կաշառակերության մեջ
Արգենտինայի դաշնային հետախուզական գործակալության ղեկավար Գուստավո Արիբասը կարող էր մոտ 600 հազար դոլար ստանալ բրազիլական Odebrecht շինարարական հսկայի հետ կապված կոռուպցիան գործի ֆիգուրանտներից մեկից, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով La Nacion–ին։
Խոսքը 2013-ի իրադարձությունների մասին է, երբ Արիբասը, որն այն ժամանակ զբաղվում էր Բրազիլիայում ֆուտբոլիստների տրանսֆերներով։ Նա Շվեյցարիայում իր հաշվին 594 հազար դոլար է ստացել Լեոնարդու Մայրելլեսից, որը կապ ունի Odebrecht շինարարական հսկայի հետ։
Վճարումները կատարվել են սեպտեմբերի 25-27–ից, այսինքն՝ որոշ ընկերությունների հետ բրազիլական շինարարական հսկայի գործունեության վերականգնումից անմիջապես հետո։
Արիբասն ընդունում է միայն 70 հազար դոլարի չափով փոխանցումը։ Նրա փաստաբանի խոսքով՝ այդ գումարը փոխանցվել է Սան Պաուլուում անշարժ գույք գնելու համար։

Главу разведки Аргентины подозревают во взяточничестве
Глава федерального разведывательного агентства Аргентины Густаво Аррибас мог получить почти 600 тысяч долларов от одного из фигурантов дела о коррупции в бразильском строительном гиганте Odebrecht, сообщает РИА Новости со ссылкой аргентинский портал La Nacion.
Речь идет о событиях 2013 года, когда Аррибас, тогда занимавшийся покупкой и продажей футболистов в Бразилии, получил на свой счет в Швейцарии пять переводов на 594 тысячи долларов от Леонарду Мейреллеса, связанного с Odebrecht — крупнейшей строительной компании Латинской Америки.
Платежи были осуществлены с 25 по 27 сентября, то есть почти сразу после возобновления бразильской компанией в сотрудничестве с рядом фирм контракта на строительство подземной железной дороги в Буэнос-Айресе.
Сам Аррибас признает только один из пяти переводов — на 70 тысяч долларов. По словам его адвокатов, эти деньги были переведены за продажу недвижимости в Сан-Паулу.