Վարչապետին է ներկայացվել ՏՀՏ ոլորտի զարգացման նախագծերի փաթեթ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) բնագավառի զարգացման վերաբերյալ հերթական քննարկումը:
Կառավարության ղեկավարին է ներկայացվել մինչև 2025 թվականը շուկայի պահանջներին բավարարող ՏՀՏ ոլորտի բարձրակարգ մասնագետների պատրաստման, բուհերի կարողությունների զարգացման, այդ թվում՝ անհրաժեշտ տեխնոլոգիական սարքավորումներով հագեցվածության ապահովման, ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների խթանման առարկայական նախագծերի փաթեթ:
Այն մշակվել է շահագրգիռ գերատեսչությունների և ոլորտի ներկայացուցիչների համատեղ աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում: Փաթեթը նախատեսում է մասնագիտական կրթական համակարգի բարեփոխումներ և ՏՀՏ ոլորտի աշխատուժի զարգացմանը վերաբերող կոնկրետ նախագծեր՝ պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ:
Փաթեթով նախատեսվող միջոցառումների արդյունքում ակնկալվում է մինչ 2025 թ.-ը ՀՀ-ում ստեղծել 40 հազար ինժեներական աշխատատեղ, հայաստանյան ՏՀՏ ոլորտ ներգրավել ոչ միայն սփյուռքահայ, այլ նաև արտերկրի բարձրակարգ մասնագետների:
Վարչապետը ողջունել է ներկայացված ծրագրային փաթեթի մշակումը և կարևորել պետական գերատեսչությունների, ՏՀՏ ոլորտի ընկերությունների և կրթական կենտրոնների միջև ակտիվ ու շարունակական համագործակցությունը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ կառավարությունը պատրաստ է անհրաժեշտ քայլեր իրականացնել՝ բարձրակարգ մասնագետների պատրաստման, ոլորտի խթանման նպատակով: Գործադիրի ղեկավարը հորդորել է ՏՀՏ բնագավառի ներկայացուցիչներին ներկայացնել նաև գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված առաջարկներ: Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել բիզնեսի խթանմանն առնչվող բոլոր հարցերը և առաջարկել ձևակերպել, թե որ օրենքի, կառավարության որ որոշման փոփոխությունը կարող է նպաստել ՏՀՏ ծրագրերի իրականացմանը:

До 2025 года в Армении будут созданы 40 тысяч инженерных рабочих мест
Под председательством премьер-министра Армении Карена Карапетяна в правительстве состоялось очередное обсуждение по вопросам развития сферы информационно-коммуникационных технологий (ИКТ). Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Главе правительства представлен пакет предметных проектов по подготовке высококвалифицированных специалистов сферы ИКТ, соответствующих требованиям рынка, развитию потенциала вузов, в том числе обеспечению оснащенности необходимым технологическим оборудованием, стимулированию компаний сферы. Пакет проектов был разработан в результате деятельности совместной рабочей группы из представителей заинтересованных ведомств и сферы.
Он предусматривает реформы в системе профессионального образования и конкретные проекты касательно развития рабочей силы сферы ИКТ, при сотрудничестве государство-частный сектор. В результате предусмотренных пакетом мероприятий ожидается до 2025 года в Армении создать 40 тыс. инженерных рабочих мест, привлечь в армянскую сферу ИКТ высококвалифицированных специалистов из зарубежья, не только из Диаспоры.
В свою очередь, премьер отметил важность активного сотрудничества между госведомствами, компаниями сферы ИКТ и образовательными центрами. Он указал, что правительство готово осуществить все необходимые шаги для подготовки высококвалифицированных специалистов и стимулирования данной сферы.
К.Карапетян призвал представителей сферы ИКТ также представить предложения по улучшению бизнес-среды. Он выразил готовность обсудить все вопросы по стимулированию бизнеса.